Mzdy a analýzy
Čas čítania 01:21
Mzdy a analýzy
Kategória:
Mzdy a analýzy

Zamestnanci v SR pracujú 40 hodín týždenne, je to viac ako priemer v EÚ

Počet odpracovaných hodín na Slovensku za uplynulých 20 rokov klesol. Aj napriek tomu pracujú zamestnanci dlhšie ako je priemer Európskej únie (EÚ).

Bratislava 18. októbra (TASR) – Zatiaľ čo priemerný zamestnanec na Slovensku odpracuje týždenne takmer 40 hodín, v EÚ je to 37 hodín. Upozornil na to Inštitút finančnej politiky (IFP) ministerstva financií vo svojom monitore.

Slovensko patrí medzi krajiny, kde počet odpracovaných hodín na zamestnanca počas posledných 20 rokoch klesol najvýraznejšie, spolu s Lotyšskom a Českom. Došlo aj ku korekcii smerom k európskemu priemeru. V roku 2001 patrila Slovenská republika ku krajinám s najdlhším pracovným časom. Znížil sa však aj počet zamestnancov v poľnohospodárstve a v priemysle v prospech služieb, kde sa v priemere pracuje menej.

V počte skrátených úväzkov ale SR zaostáva. Tieto typy úväzkov využíva 3,1 % Slovákov, čo je po Bulharsku najmenej v EÚ. Naopak, najviac ľudí pracuje na skrátený úväzok v Holandsku.

Využívanie čiastočných pracovných úväzkov môže zlepšiť nízku mieru zamestnanosti na Slovensku, a to predovšetkým medzi študentmi, matkami s malými deťmi či seniormi.

Krátenie pracovného týždňa je v uplynulých rokoch fenoménom v takmer celej EÚ. Dôvodom sú rôzne faktory, vrátane technologického pokroku, vyššej miery participácie či nárastu podielu kratších pracovných úväzkov a štrukturálnych zmien v ekonomike. Pomer pracovného času sa znížil aj počas pandémie COVID-19 vo viacerých krajinách, pričom niektoré krajiny si zvolili namiesto redukcie pracovných miest skrátenie odpracovaných hodín.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."