Mzdy a analýzy
Čas čítania 02:10
Mzdy a analýzy
Kategória:
Mzdy a analýzy

Prešovský kraj má najvyššiu nezamestnanosť a najmenej pracovných výhod

Miera nezamestnanosti je v súčasnosti na historicky najnižšej úrovni. V auguste bola v rámci celého Slovenska na úrovni 5,23 %

Bratislava 26. októbra (TASR) – Najväčšia miera evidovanej nezamestnanosti bola v Prešovskom kraji, a to 8,44 %. Zamestnávatelia však ponúkajú menší počet pracovných výhod, nízke sú aj príspevky na dopravu. Pretrváva tam aj neochota niektorých zamestnávateľov pracovať s marginalizovanou skupinou obyvateľstva. Vyplýva to z prieskumu personálnej agentúry Grafton.

Vo všetkých regiónoch a vo všetkých segmentoch ekonomiky sa kontinuálne zvyšujú mzdy. V druhom kvartáli tohto roka bola priemerná nominálna mesačná mzda na úrovni 1419 eur, čo predstavuje medziročný nárast o 9,9 %.

V Bratislavskom kraji sa zamestnávatelia snažia zvýšiť počet zamestnancov náborovými príspevkami a príspevkami za odporúčanie. V Trnavskom kraji sú zamestnávatelia pre nedostatok kvalifikovaných zamestnancov ochotní dať vyššiu mzdu pracovníkom, ktorých si chcú udržať.

V Trenčianskom kraji je fluktuácia stále vysoká a rastie pre veľké možnosti výberu zamestnania. Ľudí motivuje k zmene práce najmä vyššia mzda. Práca z domu je poskytovaná hlavne na vyšších pozíciách, pomaly sa však rozširuje aj do štátnej správy. Časté je dochádzanie za prácou do iných regiónov. Nedostatok pracovnej sily tiež znižuje kritériá na uchádzačov pri výberových procesoch.

Vo všetkých regiónoch a vo všetkých segmentoch ekonomiky sa kontinuálne zvyšujú mzdy. V druhom kvartáli tohto roka bola priemerná nominálna mesačná mzda na úrovni 1419 eur, čo predstavuje medziročný nárast o 9,9 %.

Najviac narástli mzdy v Nitrianskom kraji, a to o 11 %, najmenej v Košickom o 6,3 %. V Bratislavskom kraji sa mzdy v druhom kvartáli zvýšili o 10,1 %. Rast miezd sa líšil v jednotlivých krajoch a v rôznych odvetviach hospodárstva. V sektoroch IT, bankovníctve a finančných službách rástli mzdy najmenej. Najzreteľnejšie narástli najmä vo výrobe, v stavebníctve a logistike.

“Mzdy sa v niektorých povolaniach dostávajú na veľmi podobnú úroveň naprieč viacerými krajmi. Evidentné je to najmä v oblasti inžinieringu a výroby. Ako ukázal prieskum, vyššie mzdy v Bratislave už dnes nie sú všeobecne platným pravidlom,” uviedol riaditeľ personálnej agentúry Grafton Slovakia a Gi Group Martin Malo a dodal, že na mzdové podmienky v regióne má vplyv počet pracovných ponúk a množstvo voľnej pracovnej sily.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."