Spravodajstvo
Čas čítania 01:10
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

NBÚ: Na Slovensku chýbajú odborníci na kybernetickú bezpečnosť

Podľa odhadov Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) existuje približne 19.200 neobsadených pracovných pozícií v tejto oblasti.

Bratislava 29. októbra (TASR) – Na Slovensku chýbajú odborníci na kybernetickú bezpečnosť. Pre TASR to uviedol hovorca úradu Peter Habara.

S nedostatkom odborníkov v oblasti IT a kybernetickej bezpečnosti sa borí prakticky celý svet. Uvedená štatistika je výsledkom viacerých rokov skúmania pracovného trhu a jeho schopnosti reflektovať požiadavky doby aj legislatívy.

Doplnil, že v odhadovanom čísle ešte nie sú započítané veľké podniky, ktoré sa novelizáciou zákona o kybernetickej bezpečnosti podľa transpozície smernice NIS2 v nadchádzajúcich rokoch stanú takisto regulovanými subjektmi.

“Nedostatok odborníkov spôsobuje jednak pomalá integrácia vzdelávania v oblasti kybernetickej bezpečnosti a informačných technológií do slovenského školstva, ale aj rýchly technologický vývoj, tlak na digitalizáciu a veľa ďalších faktorov,” načrtol hovorca.

Požadovaná kvalifikácia odborníka na kyberbezpečnosť sa podľa NBÚ rôzni podľa obsadzovanej pracovnej pozície.

Mnohé úlohy v systéme kybernetickej bezpečnosti ako celku si síce nevyžadujú nevyhnutne vysokoškolské vzdelávanie, je však nutné vzdelávať sa odborne, získať príslušné certifikáty a venovať vzdelávaniu nemalú časť svojej profesionálnej kariéry.

Ako poznamenal, faktom je, že v súčasnosti produkujú slovenské vysoké školy veľmi malý počet kvalifikovaných odborníkov.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."