Spravodajstvo
Čas čítania 00:52
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Zavádzanie umelej inteligencie vytvára, a nie ničí pracovné miesta

Rýchlejšia integrácia umelej inteligencie (AI) v skutočnosti skôr posilnila tvorbu pracovných miest, ako zredukovala, najmä medzi mladými a vysokokvalifikovanými pracovníkmi. Ukázali to výsledky výskumu, ktoré zverejnila Európska centrálna banka. TASR o tom informuje na základe správy portálu marketwatch.

Frankfurt nad Mohanom 28. novembra (TASR) – Hoci firmy do umelej inteligencie investovali značné prostriedky, ich vplyv na trh práce je zdrojom obáv. Výskum založený na údajoch zo 16 európskych krajín odhalil, že sektory zavádzajúce AI zaznamenali nárast podielu zamestnanosti.

Na pracovné miesta s nízkou a strednou kvalifikáciou mala AI minimálny vplyv, pričom najvýraznejší rast zamestnanosti zaznamenali vysokokvalifikované pozície.

Sektory zavádzajúce umelú inteligenciu zaznamenali nárast podielu zamestnanosti.

Štúdia však zároveň zaznamenala potenciálne “neutrálne až mierne negatívne vplyvy” na príjmy, pričom sa očakávajú ďalšie vplyvy, pretože technológie AI sa budú naďalej vyvíjať a zavádzať.

Tieto výsledky neznamenajú oslobodzujúci rozsudok,” uvádza sa v správe. “Technológie s podporou AI sa naďalej vyvíjajú a zavádzajú. Väčšina z ich vplyvu na zamestnanosť a mzdy, a tým aj na rast a rovnosť, sa ešte len ukáže.”

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."