Spravodajstvo
Čas čítania 01:22
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

V projekte Ľudia a hrady preplatí ÚPSVR mzdové náklady pre 400 ľudí

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR preplatí v projekte Ľudia a hrady minimálnu mzdu pracovníkov, respektíve celkovú cenu práce s odvodmi. Uplatnenie na trhu práce si má nájsť 400 ľudí. V rámci projektu podporí pracovné miesta aj Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré v pondelok podpísalo s Ministerstvom kultúry SR Memorandum o spolupráci.

ÚPSVR preplatí zapojeným subjektom aj paušálne náklady a tiež náklady na stavebný materiál a stravné. Cieľom projektu je podpora trvalo udržateľného zamestnávania znevýhodnených a zraniteľných osôb v sociálnej ekonomike. Medzi účastníkmi, ktorí sa zapájajú do obnovy národných kultúrnych pamiatok, sa má vytvoriť dlhodobá spolupráca.

Národný projekt bude implementovaný na celom území SR. Vytvoria sa štyri pracovné pozície, a to pomocný zamestnanec, samostatný zamestnanec, koordinátor a majster.

“V projekte sa spájajú dve dobré veci: dávame prácu nezamestnaným a zároveň obnovujeme naše kultúrne dedičstvo. Projekt je zatiaľ nastavený na roky 2024 a 2025. Z Európskeho sociálneho fondu na neho využijeme 12,5 milióna eur, pričom spoluúčasť štátu bude 15 %,” priblížil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Národný projekt bude implementovaný na celom území SR. MK SR vytypuje zhruba 30 hradov, národných kultúrnych pamiatok. Samosprávy a občianske združenia, ktoré budú obnovu realizovať, vyberie tiež rezort kultúry. Predpokladaná doba realizácie projektu je 20 mesiacov. Vytvoria sa štyri pracovné pozície, a to pomocný zamestnanec, samostatný zamestnanec, koordinátor a majster.

“Projekt už 14. decembra schválila Komisia pri Monitorovacom výbore pre Program Slovensko 2021 – 2027 pre Cieľ 4 (Sociálnejšia a inkluzívnejšia Európa vykonávajúca Európsky pilier sociálnych práv) politiky súdržnosti Európskej únie. Všetky formálne procesy chceme stihnúť tak, aby sa na jar už na hradoch mohlo pracovať,” dodal Tomáš.

Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."