Zamestnávatelia
Čas čítania 01:37
Zamestnávatelia
Kategória:
Zamestnávatelia

Predĺženie odvodovej úľavy pre potravinárov môže stabilizovať ceny potravín

Slovenský zväz spracovateľov mäsa (SZSM) víta vládny návrh na predĺženie odvodovej úľavy pre potravinárov do 30. júna tohto roka.

Bratislava 15. januára (TASR) – Je to totiž jedno z dlho očakávaných systémových riešení pre stabilizáciu cien potravín. Uviedla to výkonná riaditeľka SZSM Eva Forrai.

“Rok 2023 bol z pohľadu historicky najvyššieho nárastu cien bravčového i hovädzieho mäsa ako hlavnej suroviny pre odvetvie spracovania mäsa veľmi náročný, preto samotné zavedenie, ako i následné predĺženie odvodovej úľavy pre potravinárov, je jedným z dlho očakávaných systémových riešení pre stabilizáciu cien potravín,” uviedla Forrai.

Na cenotvorbu potravín vyrobených na Slovensku priamo vplýva výška odvodového zaťaženia. V ďalšom období by preto malo Slovensko podľa Forrai zvážiť jej reformu.

Z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu (10. 1.) schválila vláda, vyplýva, že obdobie uplatňovania si tzv. odvodovej úľavy pre potravinárov sa môže predĺžiť do 30. júna 2024. Zamestnávatelia v poľnohospodárskom a potravinárskom priemysle mali od 1. augusta minulého roka do 31. januára 2024 odpustené odvody najviac v sume 700 eur za každého zamestnanca.

Po schválení novely by sa však predĺžil tento termín do 31. januára. Išlo by o sumu najviac 750 eur mesačne za každého zamestnanca, čiže vo výške minimálnej mzdy platnej v roku 2024. Má sa tiež rozšíriť okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore o oblasti vinohradníctva, zeleninárstva, ovocinárstva či o chov hospodárskych zvierat s rastlinnou výrobou.

Na rozšírený okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore by sa daňová úľava mala uplatňovať od 1. februára. Vlády návrh novely zákona musia ešte schváliť poslanci Národnej rady (NR) SR.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."