Výzvy ľudí vo veku 55+ pri hľadaní práce alebo ako sa vyrovnať s predsudkami pri nábore starších zamestnancov
Demografické prognózy poukazujú na výrazné starnutie populácie a klesajúci podiel populácie v produktívnom veku. Trh práce čelí stále výraznejšiemu nedostatku ľudských zdrojov a je nevyhnutné udržať v zamestnaní osoby vo veku 55+ čo najdlhšie. Spoločnosti sa potrebujú naučiť využívať na pracovisku potenciál tzv. „generačného mixu“ a hľadať spôsoby ako využiť pracovnú schopnosť zamestnancov všetkých vekových skupín, vrátane tých vo veku 55+.
Stále viac starších osôb zotrváva na trhu práce vo svojej pozícii alebo hľadajú nové pracovné príležitosti. Napriek bohatým skúsenostiam a znalostiam čelia výzvam súvisiacim s vekovou diskrimináciou a predsudkami. Často sa stretávajú napríklad s diskrimináciou pri nábore. Zamestnávatelia ich považujú za menej prispôsobivých, slabo technicky zdatných, rezistentným voči zmenám a predpokladajú u nich častejšie zdravotné problémy vedúce k absencii a slabú motiváciu. Pri nábore uprednostňujú mladších kandidátov, pretože veria, že prinesú do spoločnosti viac energie alebo tam zostanú dlhšie.
Technologický pokrok spôsobil, že starší uchádzači o zamestnanie sa javia ako menej kvalifikovaní. Určitou skupinou zamestnávateľov sú považovaní za rigidných, málo ochotných a schopných učiť sa používať nové technológie. Zamestnávatelia tiež predpokladajú, že nevyhľadávajú aktívne možnosti na zlepšenie svojich zručností a je u nich častejšie bežná averzia voči zmenám a využívaniu nových technológií. Na druhej strane sa stretávame s názormi, že sú starší zamestnanci považovaní za veľmi lojálnych a menej náročných, čo sa týka platových požiadaviek a tiež majú mnohé bohaté skúsenosti, ktoré môžu byť pre firmu veľkým prínosom.
Odporúčania pre zamestnávateľov – ako prekonať výzvy zamestnávania osôb vo veku 55+
- Rozvíjajte zručnosti a kompetencie zamestnancov nad 55 rokov. Zvyšujte ich digitálne a technologické zručnosti. Školenia prispôsobte špecificky ich potrebám.
- Podporujte vekovú rozmanitosť a inklúziu na pracovisku, zabezpečte rovnaké príležitosti a spravodlivé zaobchádzanie pre zamestnancov všetkých vekových skupín.
- Podporujte medzigeneračnú spoluprácu, zaveďte „mentoringové programy“ a „reverzné mentoringové programy“. Mladší zamestnanci môžu pomáhať starším s technológiami a starší môžu mladším poskytnúť cenné odborné skúsenosti.
- Zvyšujte povedomie o zdraví, zdravom životnom štýle a bezpečnosti. Podporujte preventívne lekárske prehliadky, doplnkové zdravotné služby, psychologické poradenstvo, programy na elimináciu stresu, semináre zamerané na zdravie a zdravý životný štýl.
- Zabezpečte, aby pracoviská boli ergonomicky prispôsobené starším zamestnancom.
- Podporujte sebavedomie starších zamestnancov. Vytvárajte príležitosti na ich kariérny rozvoj a poskytujte im pozitívnu spätnú väzbu. Je dôležité oceňovať úspechy a prínosy starších zamestnancov, čo môže zvýšiť ich motiváciu a angažovanosť.
- Umožnite zamestnancom vo veku 55+ pracovať na čiastočný úväzok alebo a pracovať z domu. Zaveďte flexibilné a zdieľané pracovné miesta.
- Zaveďte vo firmách stratégiu riadenia veku tzv. „Age manažment“, ktorá zahŕňa adaptáciu jednotlivcov prechádzajúcich zo školy do zamestnania a rieši aj špecifické potreby a výzvy rôznych vekových skupín na pracovisku.
- Zaveďte v spoločnosti interné dokumenty podporujúce uznanie a hodnotu kvalifikácie starších zamestnancov. Zaveďte sankcie za vekovú diskrimináciu.
Je dôležité si uvedomiť, že starší zamestnanci prinášajú do pracovného prostredia cenné skúsenosti a perspektívy. Prekonanie predsudkov a diskriminácie voči nim je kľúčové nielen pre ich osobnú spokojnosť, ale aj pre celkový úspech a rozmanitosť pracovného tímu.
Odporúčania pre zamestnancov 55 +
- Uvedomte si význam celoživotného učenia sa. Vzdelávajte sa a rozvíjajte svoje zručnosti! Využívajte online kurzy a školenia a zostaňte v obraze s aktuálnymi trendmi a technológiami.
- Dbajte na svoje zdravie, či už fyzické alebo mentálne. Absolvujte preventívne lekárske prehliadky a dbajte na zdravý životný štýl.
- Pri hľadaní si zamestnania sa zamerajte na zamestnávateľov, známych svojimi vekovo priateľskými politikami a inkluzívnou kultúrou. Hľadajte zamestnávateľov, ktorí si cenia rozmanitosť a majú preukázateľnú históriu náboru osôb rôznych vekových skupín.
- Nájdite si mentora (napr. pre oblasť práce s novými technológiami) a ponúknutie mentorstvo (expertíza v odbore) mladším kolegom, aby ste premostili generačné rozdiely.
- Aktualizujte svoj životopis v súlade so súčasnými formátmi životopisov. Pri hľadaní práce využívajte profesionálne (online) sociálne siete a portál www.worki.sk na hľadanie pracovných príležitostí. V životopise použite špecifické kľúčové slová a termíny súvisiace s najnovšími technológiami, aby ste prešli cez systémy na sledovanie uchádzačov. Zdôraznite jedinečnú hodnotu vašich bohatých skúseností a znalostí z odvetvia, vrátane schopnosti riešiť problémy. Uveďte príklady z minulosti ako ste sa prispôsobili zmenám, aby ste vyvrátili stereotypy o nízkej flexibilite.
Zdroj: Country analyses to identify individual challenges of 55+ employment, medzinárodný projekt IntegrAGE, financovaný cez program Interrage Danube Regions