Mám prácu
Čas čítania 09:54
Mám prácu
Kategória:
Mám prácu

Ktorým mýtom o práci v korporáte veríte aj vy?

Čo je to korporát? Korporát je veľká firma, ktorá má entitu v danej krajine zriadenú v zmysle platnej národnej legislatívy. Nezriedka býva súčasťou väčšieho celku, ktorý podniká vo viacerých krajinách. Vzhľadom na to, že využíva know-how, finančné zdroje a majetok naprieč všetkými jej časťami, tak je pri podnikaní častokrát v lepšej pozícii, ako menšie národné spoločnosti.

Čo je to korporát?

Samozrejme, korporáty nemusia byť iba medzinárodné, s pobočkami v rôznych krajinách. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že podniky s počtom zamestnancov 250 a viac sa na Slovensku považujú za veľké podniky.

Organizačná štruktúra veľkej firmy má viaceré úrovne riadenia s rôznymi oddeleniami, ktoré sa špecializujú na konkrétne oblasti (napr. financie, marketing, ľudské zdroje, výskum a vývoj a pod.). Práve výskum a vývoj je pre tieto firmy častokrát jednoduchší, pretože majú prístup k väčším finančným zdrojom a rýchlejšie tak môžu rozširovať svoje podnikanie a zvládať ekonomické výkyvy. Na riadenie operácií využívajú pokročilejšie technológie a systémy, čo im umožňuje efektívnejšie spravovať veľké objemy dát a optimalizovať svoje procesy.

Ako sa líši práca v korporáte od iných pracovných prostredí?

Vzhľadom na komplexnejšiu organizačnú štruktúru s rôznymi hierarchickými úrovňami sa asi častejšie stretnete s formálne nastavenými procesmi a väčšou byrokraciou. Členitá organizačná štruktúra je príležitosťou na rýchlejší kariérny postup a ponúka možnosť využitia interných rotačných programov. Táto iniciatíva umožňuje zamestnancom rotovať medzi rôznymi oddeleniami alebo pozíciami s cieľom získať nové skúsenosti, zlepšiť zručnosti a pripraviť sa na rôznorodejšie a kvalifikovanejšie úlohy v budúcnosti. Korporát si tým zvyšuje flexibilitu pracovnej sily a podporuje rozvoj talentov. Konkurencia medzi zamestnancami je však častokrát vyššia, čo môže vytvárať stres a tlak na výkon.

Korporáty zvyčajne ponúkajú moderné pracovné prostredie podporené množstvom benefitov a školiacimi programami, pretože vedia, že investícia do ľudského kapitálu sa oplatí z viacerých dôvodov. Toto prostredie je však menej flexibilné v porovnaní s menšími firmami alebo startupmi.

Korporáty sú typické spoločenskou zodpovednosťou, ktorá sa prejavuje rôznymi spôsobmi zahŕňajúcimi environmentálne, sociálne a ekonomické aspekty. V súvislosti s environmentálnymi iniciatívami ide napr. o znižovanie uhlíkovej stopy a využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Firma má zavedené programy na recykláciu a znižovanie odpadu a podporuje projekty na ochranu prírodných ekosystémov a biodiverzity.

V rámci sociálnych iniciatív sa korporáty snažia zabezpečiť férové pracovné podmienky a rovnaké príležitosti pre všetkých zamestnancov. Investujú do miestnych komunít prostredníctvom vzdelávacích programov, zdravotníckych iniciatív a podporujú miestnych podnikateľov. Zapájajú sa do dobrovoľníctva a poskytujú pomoc sociálne slabším skupinám. Ekonomické iniciatívy sa týkajú dodržiavania vysokých štandardov transparentnosti a etického správania v podnikaní, ktoré korporáty prenášajú aj do spolupráce s dodávateľskými reťazcami.  

Aké sú najčastejšie mýty o práci v korporáte?

Najčastejšími mýtami o práci v korporáte sú predstavy, že všetci len sedia za počítačom a vypĺňajú tabuľky. Častokrát si mnohí myslia, že korporáty sú neosobné a chladné a zamestnanec je iba číslo. Že firma sama o sebe je veľkým mraveniskom, v ktorom je všetko pomalé a rozhodovacie procesy sa vlečú ako slimák… Ďalším z mýtov je predpoklad, že práca v korporáte je nudná a jej spôsob je presne nalinkovaný. Každého, kto je iný, firma buď pohltí alebo „vypľuje“.

Aké sú výhody a nevýhody práce pre korporát?

Práca v hociktorom prostredí má svoje pre aj proti. Ak ste zvyknutí na rýchlejšie tempo práce, veľkosť a komplexnosť korporácie vám môže spôsobiť vrásky na čele. Korporácie môžu vyvolávať dojem, že sú menej flexibilné a menej otvorené inováciám, čo môže byť obmedzujúce pre tých, ktorí preferujú kreatívne a dynamické pracovné prostredie. Ak sa pevne stanovená firemná politika a kultúra líši od vašich osobných hodnôt alebo pracovného štýlu, tak pravdepodobne do korporátu nezapadnete.

Korporát má však väčšinou silné a stabilné korene, pôsobí dlhé roky na trhu, a tak sa nemusíte obávať, že ho súčasný rýchlo meniaci sa svet o stabilitu oberie. Globálna pôsobnosť môže zamestnancom ponúknuť viaceré príležitosti na prácu v zahraničí a získanie medzinárodných skúseností. Peňažné zázemie ponúka viaceré možnosti využívania moderných technológií a inovácií, ku ktorým častokrát menšie firmy nemajú prístup.

Pre koho je práca v korporáte vhodnou alternatívou?

Nedá sa presne povedať, pre koho je korporát najvhodnejší. Každý z nás je iný, máme iné preferencie, kariérne ciele a nachádzame sa v rôznych životných etapách. Ak však v súčasnosti hľadáte možnosti kariérneho rastu a rozvoja, či už ako absolvent alebo profesionál, je silný predpoklad, že v korporáte budete spokojný. Ak hľadáte stabilitu v pracovnom prostredí, silnú firemnú kultúru a potešenie z množstva benefitov, tak ste tu správne. Práca v korporáte môže tiež ponúkať rôzne príležitosti na medzinárodnú spoluprácu a cestovanie, čo ide ruka v ruke so zlepšením jazykových zručností. A ak ste človek, ktorý má rád jasne definované úlohy a hierarchiu, korporátne prostredie môže byť  to pravé.

Korporáty podporujú tímového ducha, prirodzené sú pre ne pravidelné teambuildingy a akcie pre rodiny zamestnancov. V rámci flexibilného zamestnávania žien a mužov počas rodičovskej dovolenky, alebo aj študentov sa u nich často využívajú skrátené úväzky.

Aké zručnosti a vlastnosti sú potrebné pre úspech v korporátnom prostredí?

V súčasnosti sú najdôležitejšie (väčšinou mäkké) zručnosti:

  • Schopnosť jasne a efektívne komunikovať.
  • Schopnosť tímovej spolupráce.
  • Schopnosť analyzovať situáciu a riešiť problémy (vrátane konfliktov).
  • Schopnosť efektívneho riadenia času.
  • Líderské schopnosti.
  • Digitálna gramotnosť.
  • Prispôsobivosť novým podmienkam i technológiám.
  • Aktívne učenie sa.
  • Odolnosť voči stresu a tolerancia záťaže.
  • Flexibilita v prispôsobovaní sa zmenám.
  • Pozornosť k detailom.

Aký je pracovný režim a organizácia času v korporáte?

Závisí to od konkrétnej spoločnosti a jej firemnej kultúry, avšak vo všeobecnosti platí, že väčšina korporácií ma štandardný pracovný čas. Mnohé z firiem ponúkajú čiastočne flexibilný pracovný čas, ktorý sa líši v závislosti od krajiny a odvetvia. Ak sú ich súčasťou aj pobočky v iných krajinách, pracovný čas sa prispôsobuje tak, aby v niektorých obdobiach dňa boli dostihnuteľní všetci. Zamestnanci často používajú nástroje na plánovanie a sledovanie úloh (kalendáre, to-do listy, projektové manažmentové softvéry), ktoré sú súčasťou Time managementu.

V odvetviach, ako je výroba alebo zákaznícka podpora môžu byť zamestnanci rozdelení do jednotlivých zmien a nadčasy sú kompenzované buď finančne, alebo dodatočným voľným časom. Pravidelné porady a stretnutia sú bežnou súčasťou korporátneho života, a to na dennej báze. Slúžia na koordináciu často veľkých tímov a sledovanie pokroku riešenia projektov. Mnohé korporácie umožňujú hybridný model práce a zaujímajú sa o zlepšenie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Prestávky na odpočinok a obedy sa odvíjajú od platnej legislatívy, avšak zamestnávatelia vedia dopriať aj hodinovú prestávku na obed a niekoľko kratších prestávok cez deň.

Aké možnosti vzdelávania a rozvoja ponúkajú korporáty?

Korporáty, ale nielen ony, už dávnejšie pochopili, že celoživotné vzdelávanie je kľúčom k neustálemu osobnému a profesionálnemu rastu. Zamestnanci, ktorí sa vzdelávajú, sa vedia lepšie prispôsobiť meniacim sa podmienkam, rozvíjať nové zručnosti a pomôcť tak udržať konkurencieschopnosť svojej firmy na trhu.

Ponuka možností vzdelávania v korporátoch je široká. Bežnou formou sú interné školenia a workshopy. Tieto sú prispôsobované konkrétnym potrebám firmy a vedené internými odborníkmi alebo externými lektormi. Častokrát ide o technické školenia, tréningy mäkkých zručností, resp. povinné zákonné školenia. Môže však ísť aj o mentoringové programy, ktoré spájajú menej skúsených zamestnancov so skúsenými kolegami a títo im poskytujú rady a podporu. Prínosné sú interné rotačné programy, ktoré umožňujú zamestnancom získať skúsenosti v rôznych oddeleniach firmy a lepšie porozumieť fungovaniu „kolosu“, v ktorom pracujú.

Zamestnanci mávajú možnosť zúčastniť sa aj externých kurzov a konferencií mimo firmy, kde môžu získať nové poznatky a zručnosti od odborníkov z odboru. Zároveň sa stávajú súčasťou networkingu a vymieňajú si skúsenosti s profesionálmi z iných firiem a odvetví. Dnešný online svet ponúka aj možnosti e-learningu. Mnohé korporácie využívajú na vzdelávanie zamestnancov online platformy (so širokou škálou kurzov), ktoré umožňujú zamestnancom učiť sa vlastným tempom a podľa svojho rozvrhu.

V prípade potreby osobného a profesijného rozvoja môže ísť o koučing, kde na individuálnych stretnutiach kouč pomáha jednotlivcovi identifikovať ciele, nájsť na ich dosiahnutie vhodné stratégie a zároveň odstraňovať vnútorné bariéry. Koučing sa zameriava na budúcnosť a na to, čo by zamestnanec chcel a mohol dosiahnuť a kouč v tomto prípade nie je tréner ani poradca, ale partner, ktorý kladie otázky a podporuje klienta v hľadaní vlastných riešení. Korporácie tiež často ponúkajú špeciálne programy pre rozvoj líderskych schopností, ktoré sú zamerané na identifikáciu a rozvoj budúcich lídrov v rámci firmy.

A čo dodať nakoniec? Neverte na 100% žiadnemu mýtu a overte si ho radšej v praxi. Či už hľadáte zamestnanie v korporáte alebo v malej firme, neváhajte využiť naše Worki.sk a poslať vyplnený životopis. Ako povedal Louis Pasteur: „Šťastie praje pripraveným.“