Mám prácu
Čas čítania 07:50
Mám prácu
Kategória:
Mám prácu

Kedy má muž nárok na 14 dní otcovskej dovolenky a ako na výpočet otcovského?

Zistite, kedy má muž nárok na 14 dní otcovskej dovolenky, podmienky priznania a ako požiadať o dávku otcovské.

Narodenie dieťaťa je významným momentom v živote každej rodiny. Slovenský právny systém reaguje na túto situáciu nielen právami matiek, ale aj otcov, ktorí si môžu uplatniť nárok na otcovskú dovolenku. Otcovská dovolenka umožňuje otcom stráviť viac času s novorodencom, vytvoriť si s ním blízke puto a zároveň pomáhať partnerke v prvých náročných týždňoch. Poďme si detailne vysvetliť, čo je otcovská dovolenka, kto má nárok na otcovské a ako sa oň žiada.

Čo je to otcovská dovolenka?

Otcovská dovolenka je obdobie, počas ktorého môže otec novorodenca čerpať voľno z práce s cieľom tráviť čas s dieťaťom a pomáhať s jeho starostlivosťou. Táto dovolenka je chránená legislatívou, a to najmä v súvislosti s nárokom na dávku sociálneho poistenia nazývanú „otcovské“.

Čo je to otcovské a kto má naň nárok?

Otcovské je nový typ dávky materské, ktoré sa poskytuje otcovi z dôvodu starostlivosti o svoje dieťa maximálne 2 týždne v období šiestich týždňov po narodení dieťaťa.

Nárok na otcovské má otec dieťaťa, ktorým je:

  • zamestnanec,
  • povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO),
  • dobrovoľne nemocensky poistená osoba (DNPO),
  • fyzická osoba, ktorej vznikol nárok na otcovské po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote.

Aké podmienky musia byť splnené, aby bolo otcovské priznané?

Nárok na otcovské sa posudzuje ku dňu vzniku dôvodu na jeho poskytnutie. Týmto dňom je:

deň, od ktorého žiadate o priznanie otcovského v období od narodenia dieťaťa do šiestich týždňov po narodení dieťaťa (tzv. 6-týždňové podporné obdobie).Toto obdobie sa predlžuje o kalendárne dni, počas ktorých bolo dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia zo zdravotných dôvodov na strane dieťaťa alebo jeho matky, ak deň prijatia spadá do obdobia šiestich týždňov odo dňa pôrodu.

K tomuto dňu musíte spĺňať nasledujúce podmienky:

  • ste osobou poskytujúcou dieťaťu starostlivosť,
  • ste nemocensky poistený alebo vám plynie ochranná lehota po skončení poistenia,
  • máte najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred dňom, od ktorého žiadate o priznanie otcovského,
  • nesleduje sa, či matka dieťaťa zároveň poberá materské alebo rodičovský príspevok.

Na tieto účely sa vám započíta aj:

  • obdobie akéhokoľvek predchádzajúceho ukončeného nemocenského poistenia,
  • obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca pre čerpanie rodičovskej dovolenky,
  • obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia SZČO z dôvodu nároku na rodičovský príspevok,

Nezapočítava sa však obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, počas ktorého zamestnanec nemal vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie z dôvodu, že nedosahoval príjem; s výnimkou období, v ktorých zamestnanec nemal vymeriavací základ z dôvodu, že mal vylúčenú povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie (napr. z dôvodu trvania dočasnej pracovnej neschopnosti).

  • ak ste zamestnancom:
    • nemáte príjem za vykonanú prácu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ vyplatený za obdobie poskytovania otcovského (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený a či ide o príjem za vykonanú prácu),
    • zaplatenie poistného na nemocenské poistenie zamestnávateľom sa nesleduje,
  • ak ste SZČO alebo dobrovoľne nemocensky poistená osoba a máte zaplatené poistné na nemocenské poistenie včas a v správnej výške (pozri Podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie). U zamestnanca sa táto podmienka nesleduje.

Ak si nárok na otcovské uplatňujete z viacerých nemocenských poistení, uvedené podmienky musíte splniť pri každom z nich.

Ako dlho otcovská dovolenka trvá?

Zákonom stanovená dĺžka otcovskej dovolenky na Slovensku je 14 kalendárnych dní. Otec si môže túto dovolenku vyčerpať naraz alebo po častiach, avšak vždy len v rámci prvých šiestich týždňov od narodenia dieťaťa. Táto flexibilita umožňuje otcom prispôsobiť si čerpanie dovolenky podľa ich rodinných a pracovných potrieb.

Ako na výpočet výšky otcovského?

Výška otcovskej dávky závisí od toho, koľko otec zarába alebo z akého vymeriavacieho základu platí odvody. Dávka je na úrovni 75 % vymeriavacieho základu. Maximálne otcovské je v roku 2025 na úrovni 70,52 Eur na deň. Za dva týždne otcovského voľna môže otec dostať najviac približne 987,28 Eur.

Ako požiadať o otcovské?

  1. O dávku požiadate podaním Žiadosti poistenca o materské, ktorú získate nasledovným spôsobom:

Na žiadosti uveďte dátum, odkedy si uplatňujete nárok na otcovské a jeho výplatu vyplnením v časti A.

Ak si nárok na otcovské uplatňujete z viacerých nemocenských poistení (napr. ako zamestnanec aj ako SZČO), osobitnú žiadosť musíte predložiť pre každé z nich.

  • Vyplňte a podpíšte Vyhlásenie poistenca na druhej strane žiadosti.
  • Ak ste zamestnanec, žiadosť predložte zamestnávateľovi, ktorý na nej vypíše a podpíše časť o potvrdení zamestnávateľa.
  • Ak ste otec dieťaťa a žiadate o predĺženie 6 týždňového podporného obdobia o kalendárne dni, počas ktorých bolo dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia zo zdravotných dôvodov na strane dieťaťa alebo jeho matky (mimo štandardnej popôrodnej starostlivosti), ak deň prijatia spadá do obdobia šiestich týždňov odo dňa pôrodu (čiže otcovské chcete z uvedeného dôvodu vyplatiť aj po uplynutí 6 týždňov po pôrode), k žiadosti priložte potvrdenie o období hospitalizácie dieťaťa, resp. matky s dieťaťom (lekárska správa/lekárske potvrdenie).
  • Žiadosť doručte pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa:
  • sídla zamestnávateľa, ak ste zamestnancom,
  • sídla posledného zamestnávateľa, ak ste zamestnancom v ochrannej lehote,
  • miesta vášho trvalého pobytu, ak ste SZČO alebo DNPO.

Kontakty – pobočky

Môže muž po poberaní otcovského poberať materské?

Áno, otec môže po ukončení poberania otcovského požiadať o materské, ak spĺňa podmienky stanovené zákonom. Otcovia si môžu materské rozdeliť na otcovské a materské. Na čerpanie materského pre to isté dieťa po poberaní otcovského zostane otcom v zásade 26 týždňov (pri starostlivosti o jedno narodené dieťa) a uplatniť si ho môžu do troch rokov veku dieťaťa. Dávka materské sa pre otcov rozdeľuje na dve časti – obdobie max. 2 týždňov v období 6 týždňov po narodení dieťaťa (otcovské), ktoré môže otec poberať bez ohľadu na to, či matka v tomto období poberá materské na to isté dieťa alebo rodičovský príspevok a ďalších v zásade 26 týždňov pri starostlivosti o jedno dieťa do troch rokov jeho veku.

Ak si otec nárok na otcovské neuplatní, môže po splnení zákonných podmienok čerpať dávku materské na celé obdobie 28 týždňov (resp. 31 týždňov, ak ide o osamelého otca alebo 37 týždňov, ak sa stará o dve alebo viac narodených detí), najskôr však šesť týždňov od pôrodu, ak už matka nepoberá na to isté dieťa materské a nepoberá ani rodičovský príspevok z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Otcovi dieťaťa, ktorý si uplatní nárok na materské najskôr po uplynutí 6 týždňov odo dňa pôrodu, vznikne nárok na materské bez ohľadu na to, či v predchádzajúcom období mal nárok na otcovské.

Otcovské je súčasťou dávky materské, preto odporúčame oboznámiť sa aj s informáciami v časti: Ako požiadať o materské alebo priamo v našom článku.

Otcovská dovolenka a dávka otcovské predstavujú významný krok smerom k posilneniu úlohy otcov v rodine. Tento benefit nielenže pomáha vytvárať harmonické rodinné prostredie, ale aj reflektuje moderné trendy v rozdeľovaní rodičovských povinností. Pre otcov je to príležitosť byť prítomnými počas najdôležitejších momentov života dieťaťa. Ak plánujete využiť otcovskú dovolenku, venujte pozornosť splneniu všetkých zákonných podmienok a nezabudnite na včasné podanie žiadosti.

Pripravil: Tím Worki na základe informácií zverejnených Sociálnou poisťovňou k 27.1.2025.   Foto:  Shutterstock