Chceš požiadať o príspevok na rekreáciu alebo rekreačný poukaz, no nevieš ako na to? Vzorové tlačivo žiadosti o rekreačný poukaz
.
Chceš požiadať o príspevok na rekreáciu alebo rekreačný poukaz, no nevieš ako na to? Pripravili sme vzorové tlačivo na stiahnutie aj zoznam najčastejších chýb, ktorých sa treba vyvarovať.
Požiadať o príspevok na rekreáciu alebo rekreačný poukaz môže každý zamestnanec s pracovným pomerom trvajúcim minimálne 24 mesiacov nepretržite. Povinnosť poskytnúť ho sa vzťahuje iba na zamestnávateľov s viac ako 49 zamestnancami. S účinnosťou od 1.1.2025 sa rozsah oprávnených výdavkov na rekreáciu rozšíril aj na rodičov zamestnanca. Zamestnanec môže za kalendárny rok požiadať o príspevok na rekreáciu len u jedného zamestnávateľa a táto žiadosť sa podáva písomne. Aby sme ti tento proces uľahčili, pripravili sme pre teba vzorové tlačivo na stiahnutie.
Rekreačný poukaz alebo príspevok na rekreáciu? Aký je rozdiel?
Po splnení stanovených podmienok by ti mal zamestnávateľ poskytnúť príspevok na rekreáciu formou peňažného príspevku vo výške 55 % oprávnených nákladov (najviac však 275 € za kalendárny rok). Ak sa nedohodnete inak, tento príspevok bude byť vyplatený v najbližšom výplatnom termíne po predložení všetkých účtovných dokladov. Rekreačný poukaz má naopak charakter elektronickej platobnej karty, ktorú obdržíš ešte pred rekreáciou. O tom, akou formou bude zamestnávateľ riešiť poukazy resp. príspevok na rekreáciu, rozhoduje on sám.
Daj si pozor na účtovné doklady
Dajme tomu, že si zakúpiš pobyt cez zľavový portál alebo si rezervuješ hotel cez booking.com. Nie je to problém, no vždy pamätaj na to, že tieto platformy sú iba sprostredkovateľmi danej služby. Doklad na účely § 152a Zákonníka práce vystavuje vždy poskytovateľ – v tomto prípade napr. ubytovacie zariadenie. Niektoré stránky, ako napr. Zľavomat, sa tento proces snažia zjednodušiť a majú možnosť vyžiadania si potrebných dokladov priamo pri nákupe. Pre istotu si však vždy od ubytovacieho zariadenia vyžiadaj faktúru so všetkými náležitosťami a nemusíš sa tak ničoho obávať.
Najlepším riešením je vyžiadať si zoznam a vzorovú podobu potrebných dokladov priamo od tvojho zamestnávateľa.
Daj pozor, kto za rekreáciu zaplatí a koho meno bude na faktúre
Úhradu oprávnených výdavkov musí prioritne zaplatiť z účtu zamestnanec, ktorý žiadosť o príspevok na rekreáciu predkladá. Ľudia robia často tú chybu, že úhradu vykoná z platobnej karty frajerka alebo iný príslušník rodiny. Ak si zamestnanec, ktorý o príspevok žiada, dbaj na to, aby na účtovných dokladoch figurovalo vždy tvoje meno.
Môžem využiť rekreačný poukaz aj pri ceste do zahraničia?
Vo všeobecnosti, nie. Ak to vo firme nie je nastavené inak, rekreačný poukaz je možné využiť na rôzne aktivity a služby spojené iba s rekreáciou na Slovensku s dĺžkou minimálne dve noci.
Zamestnávateľ mi nechce dať rekreačný poukaz, čo mám robiť?
Od zavedenia tohto benefitu sa objavilo viacero prípadov, kedy zamestnávateľ odmietol zamestnancom poskytnúť príspevok na rekreáciu, aj keď na ňu podľa zákona mali nárok. V niektorých prípadoch sa vedenie firmy stretlo so zamestnancami, osvetlili im zlú finančnú situáciu vo firme a spoločne sa dohodli na kompenzácii či inom druhu benefitu v neskoršom období.
„Zamestnávateľ povedal, že rekreačné poukazy ani inú kompenzáciu nebude riešiť a odmieta sa o tom so mnou ďalej baviť.“
V zásade platí, že ak spĺňaš všetky zákonom stanovené podmienky a zamestnávateľ s tebou odmieta komunikovať a upiera ti nárok na rekreačný príspevok, si oprávnený podať v tejto veci podnet na Inšpektorát práce. Najdôležitejšia je však otvorená komunikácia na oboch stranách.
Ak uvažuješ nad zmenou zamestnania, pozri si aktuálnu ponuku voľných pracovných miest na Worki.