Aké sú možnosti práce popri materskej dovolenke?
Pracovať popri materskej dovolenke sa dá, avšak má to určité obmedzenia a nutné podmienky, ktoré musíte splniť.

Aké sú právne možnosti práce popri materskej dovolenke?
Počas poberania materského nemôžete vykonávať tú istú prácu u rovnakého zamestnávateľa, z ktorej sa vám počíta materské. Môžete ale u neho vykonávať prácu na inom pracovnom úseku, alebo môžete pracovať pre iného zamestnávateľa, a to tak na skrátený alebo na plný pracovný úväzok. Avšak pozor, musí byť splnená podmienka riadnej starostlivosti o dieťa na dennej báze. Preto je vhodnejšie napríklad uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti, alebo dohodu o vykonaní práce a pracovať najmä z domu. Ponuky voľných pracovných miest na prácu z domu si môžete nájsť aj tu.
Počas poberania materskej môžete tiež naďalej podnikať ako SZČO. Aj v tomto prípade je však potrebné, aby ste boli poistená minimálne 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, inak nárok na materské nemáte. Ak poberáte autorské honoráre, dividendy, prenajímate nehnuteľnosť, alebo máte iný pasívny príjem, materské sa týmto neovplyvní.
Aké sú výhody a nevýhody práce popri materskej?
Možnosť privyrobiť si počas materskej dovolenky má svoje výhody aj nevýhody. Práca popri materskej môže pomôcť zlepšiť rodinný rozpočet. Naviac si môžeš udržať svoje profesijné zručnosti a nepretrhnúť kontakt so svojim zamestnávateľom. A do tretice, práca môže byť príležitosťou na nové skúsenosti alebo prechod do inej oblasti.
Ak však matka pracuje u toho istého zamestnávateľa, nesmie vykonávať rovnakú prácu ako pred materskou, inak môže stratiť nárok na materské dávky. Skĺbenie práce a starostlivosti o dieťa môže byť v niektorých prípadoch náročné a stresujúce (napr. pri zdravotných problémoch dieťaťa). Ak práca zaberá veľa času, skrátia sa chvíle, kedy môžeš stráviť kvalitný čas s dieťaťom a rodinou. Naviac, pri práci na živnosť alebo dohodu treba riešiť dane, odvody a administratívu, čo môže byť ďalšia záťaž.
Aké sú sociálne a daňové povinnosti pri práci popri materskej?
Pri zamestnaní na čiastočný/plný úväzok sa zamestnávateľ stará o odvody a dane, ty nemusíš riešiť nič. Pri práci ako SZČO je potrebné si viesť účtovníctvo a podať daňové priznanie. Sociálne odvody neplatíš (ak si si ich však predtým platila dobrovoľne, tak môžeš v tom pokračovať aj ďalej) a zdravotné odvody platíš podľa príjmu. Pri práci na dohodu sa posudzuje, či prišlo k poklesu príjmu zodpovedajúcemu zníženiu úväzku. Vo všeobecnosti je možné povedať, že za ženu na materskej dovolenke platí štát odvody automaticky a zamestnávatelia odvádzajú iba odvody na úrazové poistenie a znížené odvody do zdravotnej poisťovne.
Aké formy zárobku sú najvhodnejšie pre matky na materskej?
Ideálne formy práce popri materskej sú časovo flexibilné, nenáročné na fyzickú prítomnosť a umožňujúce prácu z domu. Prácou na skrátený úväzok získate stabilný príjem s možnosťou postupného návratu do práce, je to však náročnejšie na organizáciu času. Pri prácach na dohodu je minimálna administratívna náročnosť, pri práci na živnosť je lákadlom najmä možnosť podnikania a práca na vlastných projektoch. Pri pasívnych príjmoch (prenájom nehnuteľností, autorské honoráre za články alebo kurzy, investovanie do cenných papierov) je príjem generovaný bez sústavnej aktívnej práce.
Ako si nájsť flexibilnú prácu popri starostlivosti o dieťa?
V prvom rade si treba uvedomiť koľko máš času. Máš čas len počas spánku dieťaťa? Alebo vieš pracovať aj keď ho máš pri sebe? Či ani jedno a máš čas až večer, keď je už všade kľud? Ak máš málo času, hľadaj takú prácu, ktorá nevyžaduje fixné hodiny. Pri hľadaní práce nevyužívaj iba portály, skupiny a fóra, ale skontaktuj aj bývalých kolegov a známych, či náhodou nevedia o flexibilnej práci, ktorú môžeš robiť aj z domu. Priprav si jednoduché portfólio svojich prác, zručností, buď aktívna na fórach a daj vedieť, že hľadáš prácu.
Práca z domu vs. dochádzanie: Čo je lepšia voľba?
Pri rozhodovaní medzi prácou z domu a dochádzaním do kancelárie si zváž svoje časové možnosti, potrebnú starostlivosť o dieťa, finančné aspekty práce a ponúkané pracovné podmienky.
K výhodám práce z domu patrí časová flexibilita – pracuješ vtedy, keď máš čas (napr., keď dieťa spí), nemusíš nikam dochádzať a tak ušetríš čas, ktorý môžeš venovať dieťaťu alebo práci. Neplatíš za dopravu, obedy vonku alebo pracovné oblečenie. Máš možnosť pracovať naraz na viacerých projektoch a popri práci riešiť drobné pracovné povinnosti. Ideálnymi príkladmi práce na home office sú preklady, copywriting, grafika, programovanie, online marketing, správa e-shopov, zákaznícka podpora, tvorba online kurzov, predaj ručne vyrobených výrobkov, testovanie webov/aplikácií, administratíva alebo virtuálna asistencia.
Nevýhodou práce z domu sú vyššie nároky na sebadisciplínu – pracovať popri starostlivosti o dieťa môže byť náročné (najmä ak napríklad ochorie) a taktiež môže byť náročnejšie oddeliť prácu od súkromia. Naviac je tu riziko, že kvôli chýbajúcemu kontaktu s kolegami niektoré práce pôjdu ťažšie a naviac, niektoré profesie vyžadujú fyzickú prítomnosť.
Ak sa rozhoduješ pre dochádzanie za prácou do kancelárie, má to zopár iných predností. Práca tak nezasahuje do súkromia a naopak, pravdepodobne sa budeš môcť uchádzať aj o vyšší plat či lepšie pracovné príležitosti. Pravidelný kontakt s kolegami môže pomôcť k psychickej pohode a kancelárske prostredie môže byť lepšie miesto na sústredenie sa.
Dochádzanie ti však môže zabrať desiatky minút denne, ktoré či chceš, alebo nechceš, musíš stráviť na ceste. Máš aj menej flexibility, lebo ak dieťa ochorie, je ťažšie zladiť prácu v kancelárii a starostlivosť o dieťa doma. Pozor však na to, že je potrebné, aby počas práce (kdekoľvek je vykonávaná) bola zachovaná počas materskej dovolenky podmienka starostlivosti o dieťa zo strany matky, čiže pracovné podmienky musia byť prispôsobené možnosti celodenne sa starať o dieťa. Tzn., že je jednoznačne vhodnejšou možnosťou hybridná práca, alebo práca z domu.
Tipy na time management pre pracujúce matky
Naplánuj si deň vopred – večer si priprav zoznam úloh na nasledujúci deň. Použi aplikácie ako Google Calendar, Todoist alebo Trello na organizáciu úloh. Každý deň si urči tri najdôležitejšie úlohy a vyrieš ich ako prvé. Pracuj v blokoch – ideálne je prispôsobiť si ich k času, kedy sa dieťa hrá alebo spí. Úlohy, ktoré sa dajú automatizuj – naplánuj si faktúry, e-maily, príspevky na sociálne siete dopredu. Neboj sa robiť kompromisy, deleguj úlohy a zapoj partnera, aby pomohol s domácnosťou alebo starostlivosťou o dieťa. Neboj sa povedať „nie“ a dbaj na spánok – ak si nevyspatá, tvoja efektivita prudko klesá.
Ako je to s prácou popri poberaní rodičovského príspevku?
Po skončení materskej žena plynulo prechádza na rodičovskú dovolenku a môže začať poberať rodičovský príspevok. Ak ho začne poberať, môže zároveň s ním tiež pracovať. Dieťa pritom môže byť v škôlke, jasliach alebo v opatere inej osoby, ak to kvôli práci potrebuje. Už nie je potrebná starostlivosť jedinej osoby – matky.
Pre niektoré z vás bude najdôležitejšia stabilita príjmu a práva zamestnanca (ak sa zamestnáte na pracovný pomer), alebo flexibilita pri príležitostných prácach na dohodu, resp. ako vlastné podnikanie na živnosť. Udržanie kontaktu s pracovným trhom alebo postupné budovanie vlastného podnikania patria medzi tie najdôležitejšie prínosy práce v tomto období. A to nehovoríme už o príjme navyše do vašej domácnosti. Ak je však starostlivosť o dieťa náročná a žena nemá dostatok podpory, takže by jej práca naviac spôsobovala stres alebo únavu, je nutné zvážiť tento krok. Naviac, užiť si tento čas s dieťaťom naplno (bez pracovných záväzkov) má tiež svoje čaro, lebo každé dieťa je iba raz malé… 😊.