Ako sa „neuspokojiť“ s prvým zamestnaním?
Nenechaj sa obmedziť prvým zamestnaním! Získavaj skúsenosti, plánuj kariéru, zlepšuj zručnosti a posúvaj sa vpred.

Byť prvýkrát zamestnaný je ako prvýkrát jazdiť na bicykli bez pomocných koliesok. Ten pocit slobody a nezávislosti, ale aj obavy z pádu… Dá sa to prirovnať aj k prvému vystúpeniu na javisku (sveta práce) – na jednej strane nervozita a na druhej strane vzrušenie z novej životnej príležitosti. V prvom zamestnaní sa človek stretáva s novým prostredím, novými ľuďmi a výzvami. Je to obdobie plné očakávaní, učenia sa a adaptácie, možnosť ukázať získané schopnosti a začať oberať prvé ovocie zo stromu svojich vedomostí a zručností.
Prvé zamestnanie ako štart kariéry
Pre mnohých je prvé zamestnanie „jobom“, po ktorom túžili už na škole. Dostali sa doň buď vlastným pričinením alebo „po známosti“, resp. kombináciou oboch ingrediencií. Sen, pre ktorý sa učili a morili v škole, sa stal skutočnosťou. Prvé zamestnanie im prinieslo morálnu odmenu a očakávanú finančnú injekciu spolu s príjemným pocitom osamostatňovania sa. Nie vždy si však prvé zamestnanie vyberáme ako naše prvé vysnívané. Niekedy si ho vyberáme ako najľahšiu možnosť na prvý rozjazd do sveta. Dúfame, že je to vhodná východzia stanica, ktorá nás nasmeruje tam, kam naozaj chceme ísť, i keď možno ešte stále nevieme, kde to má byť…
Ako vyťažiť z prvého zamestnania čo najviac?
Nech je to ako chce, prvé zamestnanie v nás vždy zanechá nezameniteľnú stopu, či už v ňom vydržíme jeden mesiac, jeden rok, či celých 15. Určite by ale nemalo byť tvoje posledné. Je potrebné brať ho ako štart a odrazový mostík k ďalším príležitostiam. A preto:
- uč sa čo najviac od kolegov a nadriadených,
- získavaj skúsenosti v rôznych oblastiach (aj mimo tvojej priamej pracovnej náplne),
- neboj sa pýtať a aktívne sa zapájať do projektov,
- zváž, čo ťa baví a aké zručnosti chceš rozvíjať.
Neustále sa uč a rozvíjaj svoje zručnosti
Plánuj svoj kariérový rast už od začiatku. Nejde o to, aby si mal presný plán na nasledujúcich 20 rokov, ale je dobré mať aspoň základnú predstavu o tom, kam by si sa chcel posunúť. Na to, aby si mohol napredovať, musíš byť ochotný neustále sa učiť. Napokon, aj firmy si viacej cenia zamestnancov, ktorí investujú do svojho rozvoja. Ak sa dá, absolvuj online kurzy, workshopy alebo školenia a získavaj certifikáty, ktoré ti pomôžu v kariérnom raste.
Neboj sa opustiť komfortnú zónu
Sleduj trendy vo svojom odbore a neboj sa vystúpiť z komfortnej zóny. Ak zostaneš robiť rovnaké úlohy bez zmeny, môže ťa to časom demotivovať. Hľadaj príležitosti na nové projekty vo firme a pravidelne komunikuj s nadriadenými o svojich ambíciách. Nezabúdaj si tiež budovať profesionálne kontakty. Čím viacej ľudí ťa pozná, tým viac príležitostí môže prísť. Kontakty ti naviac pomôžu pri získavaní rád a profesionálnej podpory.
Kedy a ako si vypýtať vyššiu mzdu?
Dávaj si tiež pozor na to, kedy a ako sa ti zvyšuje mzda. Zisti si aktuálne priemerné mzdy v tvojom odbore, priprav si fakty o tvojich schopnostiach, výsledkoch a plánoch, ktoré môžeš firme ponúknuť a neboj sa argumentovať, prečo si zaslúžiš vyššiu mzdu.
Kedy je čas na zmenu zamestnania?
Ak však dlhodobejšie cítiš stereotyp a stagnáciu, neboj sa zamestnanie zmeniť. Či už je prvé alebo ďalšie, neprestávaj sa posúvať vpred. Ak sa neuspokojíš s priemernosťou, budeš mať väčšiu šancu na rast a na úspech. Buď aktívny a zvedavý, každá práca ti nielen zaplní riadok v životopise, ale vieš z nej vyťažiť omnoho viac. A pamätaj – budovanie kariéry je maratón, nie šprint! Rôzne zamestnania ponúkajú rôzne skúsenosti a môže sa ti stať, že prácou v rôznych odvetviach alebo na rôznych pozíciách lepšie pochopíš, čo ťa skutočne baví a kde môžeš najlepšie využiť svoje schopnosti. Je takmer isté, že tvoje preferencie a hodnoty sa časom zmenia, rovnako tak potreba uchovať si zdravie (pri fyzicky náročných prácach) a pohodu (pri stresujúcich zamestnaniach).
Každá skúsenosť ťa posúva vpred
Dôležité je aj to, že zmena zamestnania ti môže priniesť lepšie finančné podmienky – nové pracovné ponuky častokrát zahŕňajú vyšší plat alebo lepšie benefity. Všetky skúsenosti, ktoré si prinesieš z bývalej práce ti môžu pomôcť postaviť sa na vyšší stupienok a uchádzať sa o vyššiu pozíciu ako juniorskú. A keďže nie všetky pracovné prostredia sú ideálne, hľadanie nových príležitostí môže viesť k nájdeniu zamestnania s lepšími pracovnými podmienkami a kultúrou. Nové výzvy a prostredie prinášajú aj novú energiu a motiváciu.
Život je príliš krátky na zlú kávu a nudnú prácu.