Spravodajstvo
Čas čítania 02:15
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Opatrenia pomáhajú, počet ohrozených pracovných miest klesá, tvrdí MPSVR

Prijaté opatrenia v súvislosti s novým koronavírusom na Slovensku podľa rezortu práce pomáhajú.

Bratislava 7. augusta (TASR) – Prijaté opatrenia v súvislosti s novým koronavírusom na Slovensku podľa rezortu práce pomáhajú. Dôkazom má byť aj pokles nahlásených hromadných prepúšťaní. O zmenách v rámci projektu Prvá pomoc, prípadne rozšírení podľa vyjadrení ministerstva rokuje ekonomický krízový štáb.
      
Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) žiadajú od vlády efektívnu, rýchlu a dostatočnú pomoc v čase krízy a férovejší prístup. Problémy s pomocou počas koronakrízy totiž hlásilo tisíce firiem a živnostníkov. Zamestnávatelia nepovažujú za primerané reagovať vyhrážkami predstaviteľov vlády ani na ostrú kritiku zo strany podnikateľského sektora. Štát sa má preto podľa RÚZ aj naďalej zamerať na zvýšenie objemnosti, efektívnosti a administratívnej jednoduchosti čerpania pomoci podnikateľom.
      
Tlačový odbor rezortu financií uviedol, že v druhej polovici augusta sa uskutoční ekonomický krízový štáb, ktorý sa bude zaoberať formami pomoci pre podnikateľov. Podobne sa k tejto problematike vyjadril aj rezort práce. “Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v utorok (4. 8.) ukončilo konzultácie s podnikateľským prostredím ku koncepcii zavedenia systému skrátenej pracovnej doby, tzv. kurzarbeit do slovenského právneho poriadku. V rámci nich bola, samozrejme, aj prerokovaná otázka výšky pomoci a nastavenia systému, tzv. kurzarbeit. Témou stretnutia však nebola aktuálna Prvá pomoc. O možnostiach rozšírenia, zmenách, prípadne zvýšení Prvej pomoci sa rokuje na ekonomickom krízovom štábe,” uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva práce Veronika Husárová.
      
Ministerstvo práce zároveň v súvislosti s tým, či sa osvedčujú prijaté opatrenia lex korona v praxi, uviedlo, že počet nahlásených hromadných prepúšťaní klesá od mája 2020. “Rovnako klesá aj počet ohrozených pracovných miest,” doplnila Husárová.
      
Okrem RÚZ sa k pomoci zo strany štátu stavia kriticky aj Klub 500 či Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR. AZZZ pripomenula, že opakovane zdôrazňuje potrebu urýchleného konania a reálnej pomoci všetkým zamestnávateľom, čo sa podľa nej nedeje. “Mnoho firiem sa napriek štátnej pomoci stále ocitá vo finančných problémoch. Ak podnikatelia niekoľko rokov svedomito platia dane, odvody či iné poplatky a v čase krízy nedostanú adekvátnu pomoc, sú z tejto situácie, pochopiteľne, frustrovaní,” uviedla tento týždeň AZZZ SR.

Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."