Spravodajstvo
Čas čítania 02:20
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Na Slovensku má byť 13. dôchodok maximálne vo výške 300 eur

Vláda v stredu schválila zmeny pri 13. dôchodku, ktorý ešte zaviedla bývalá vláda.

Bratislava 26. augusta (TASR) – Vláda v stredu schválila zmeny pri 13. dôchodku, ktorý ešte zaviedla bývalá vláda. Po novom bude štátnou sociálnou dávkou a maximálna suma bude 300 eur.
      
Dôchodcovia v minulosti dostávali vianočný príspevok koncom roka, bývalá vláda však schválila 13. dôchodok, ktorý ho mal už v tomto roku nahradiť. Výška 13. dôchodku mala byť pre jednotlivých poberateľov vo výške súčasných priemerných jednotlivých dôchodkov.
      
Ministerstvo práce však pripravilo novelu zákona o 13. dôchodku. Po novom senior s dôchodkom do 214,82 eura má dostať 13. dôchodok v sume 300 eur, pričom si oproti vianočnému príspevku z minulosti polepší o 100 eur. Senior s dôchodkom 300 eur dostane 13. dôchodok vo výške 269,34 eura, senior so 400-eurovým dôchodkom dostane 233,34 eura, senior s 500-eurovým dôchodkom dostane 197,34 eura, pričom tento dôchodca by v minulosti dostal vianočný príspevok vo výške 71,86 eura. “Ak suma dôchodku alebo úhrn súm dôchodkov je vyšší ako suma životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, suma 13. dôchodku sa určuje podľa vzorca. So stúpajúcou výškou dôchodku, respektíve úhrnu súm dôchodkov sa výška 13. dôchodku lineárne znižuje, pričom sa navrhuje garantovať minimálnu sumu 13. dôchodku vo výške najmenej 50 eur,” konštatuje rezort práce.
      
Nárok na 13. dôchodok budú mať poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, sociálneho dôchodku, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku vyplácaného Sociálnou poisťovňou a poberatelia vybraných dôchodkov vyplácaných príslušným orgánom výsluhového zabezpečenia.
      
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) vyhlásil, že v prípade 13. dôchodku ide o najvyššiu sumu, ktorá bola vyplatená celkovo na mimoriadny dôchodok. “Celkovo ide o viac ako 300 miliónov eur. Dôchodca s priemerným dôchodkom, ktorý je približne 477 eur, vlani dostal vianočný príspevok vo výške 80 eur a tento rok dostane 13. dôchodok vo výške 205 eur,” vyčíslil Krajniak s tým, že to je približne 2,5-násobne viac, ako dostával doteraz. “Celková suma na 13. dôchodky je prerozdelená na jednotlivé dôchodky takým spôsobom, že tí s najnižšími dôchodkami dostanú najväčší 13. dôchodok a tí s najvyššími dostanú najnižší 13. dôchodok. Vzhľadom na koronakrízu chceme zohľadniť aj takýto sociálny rozmer, aby sme podporili tých, ktorí majú najnižšie príjmy,” povedal Krajniak.

Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."