Hľadám prácu
Čas čítania 04:21
Hľadám prácu
Kategória:
Hľadám prácu

Vláda schválila investičnú pomoc pre tri firmy, vznikne 170 nových pracovných miest

Ide o lokality Prešov, Bardejov a Senica.

BHS-Sonthofen Slovakia plánuje pri Prešove výstavbu strojárskeho závodu

Bratislava 16. septembra (TASR) – Spoločnosť BHS-Sonthofen Slovakia, ktorá patrí do skupiny koncernu BHS, plánuje v priemyselnom parku Haniska v okrese Prešov postaviť nový strojársky závod. Investícia za takmer 7,3 milióna eur prinesie viac ako 50 pracovných miest pri výrobe recyklačných a filtračných zariadení, kontaktných sušičiek, miešacích zariadení na stavebné materiály či drvičov na výrobu piesku. Firma dostane štátny investičný stimul milión eur vo forme úľavy na dani z príjmu. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda.
      
Práce na investičnom zámere sa začali v druhom kvartáli minulého roka. Ukončenie prác plánuje firma v roku 2022 a dosiahnutie plnej plánovanej kapacity predpokladá v roku 2024. BHS-Sonthofen Slovakia plánuje zamestnať osem vysokoškolsky vzdelaných pracovníkov, 36 zamestnancov so stredným vzdelaním a ráta aj s 12 zamestnancami so základným vzdelaním.
      
Plánovaná priemerná výška mesačnej hrubej mzdy je 1412 eur. Zamestnancom, a to najmä inžinierom, majstrom, zváračom a montážnym pracovníkom, poskytne špeciálne školenie zamerané na zváranie a montáž v centrále BHS Sonthofen GmbH v Nemecku.
      
Investícia do strojov, prístrojov a zariadení bude smerovať predovšetkým do technológie zameranej na pálenie, ohýbanie a opracovanie kovových a nekovových častí vyrábaných strojov. Obstaraný bude taktiež zvárací robot. Všetky výrobky bude firma predávať materskej spoločnosti BHS-Sonthofen GmbH. Trhy skupiny BHS sa nachádzajú po celom svete. Skupina celosvetovo zamestnáva 400 zamestnancov a má osem dcérskych spoločností.

Strojárne v Bardejove rozšíria výrobu a vytvoria 40 pracovných miest

Bratislava 16. septembra (TASR) – Spoločnosť Charvát strojárne plánuje v Bardejove rozšírenie výroby hydraulických valcov a nosičov kontajnerov. Investícia za 4,8 milióna eur by mala zvýšiť súčasný počet 224 pracovných miest o ďalších 40. Firma na expanziu dostane od štátu investičnú pomoc vo forme úľavy na dani z príjmu vo výške 600.000 eur. Vyplýva to z materiálu z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý v stredu schválila vláda.
      
“Cieľom investičného zámeru prijímateľa je rozšírenie kapacity výroby hydraulických valcov. Taktiež sa v rámci investičného zámeru začne s výrobou novej generácie hydraulických valcov (teleskopických a veľkých valcov), ktoré poskytujú mimoriadne dlhú výstupnú dráhu z veľmi kompaktnej stiahnutej dĺžky,” uviedlo MH v schválenom materiáli.
      
Bardejovské Charvát strojárne patria do českej skupiny Charvát Group, ktorá má rozhodujúci podiel na výrobe a predaji hydraulických komponentov v regióne strednej Európy. Okrem centrály v Českej republike má skupina dcérske spoločnosti na Slovensku, Ukrajine a v Chorvátsku. Zamestnáva celkovo 700 pracovníkov. Medzi hlavných zákazníkov prijímateľa patria významné medzinárodné spoločnosti z oblasti stavebníctva, ako Caterpillar, Liebherr, HMF a Class.

Mahle Behr dostane na prevádzku centra v Senici stimul 1,3 mil. eur

Bratislava 16. septembra (TASR) – Spoločnosť Mahle Behr Senica dostane na vybudovanie a prevádzku nového výskumno-vývojového centra investičný stimul vo výške takmer 1,3 milióna eur. Firma plánuje do roku 2023 vytvoriť 79 nových pracovných miest a štátnu pomoc dostane vo forme príspevku na vytvorené nové pracovné miesta. Vyplýva to z materiálu Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý v stredu schválila vláda
      
“Cieľom investičného zámeru prijímateľa je zriadenie novej prevádzkarne technologického centra na vývoj a testovanie klimatizačných jednotiek pre osobné a nákladné automobily. Aktivity nového centra budú súvisieť s vývojom alebo inováciou technicky vyspelých výrobkov klimatizačných jednotiek s cieľom ich použitia vo výrobe,” informuje ministerstvo v schválenom materiáli.
      
Finálnym výrobkom budú klimatizačné jednotky pre osobné a nákladné automobily pre renomovaných producentov automobilov. Práce na investičnom zámere sa začali v decembri roku 2018. Ukončenie prác je naplánované na rok 2021 a dosiahnutie plnej plánovanej kapacity sa predpokladá v roku 2024.
      
Mahle Behr plánuje vynaložiť minimálne 5,18 milióna eur na mzdové náklady za obdobie dvoch rokov. “V rámci vytvorených pracovných miest bude 55 zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním a 24 so stredným vzdelaním. Plánovaná priemerná výška hrubej mzdy je 2407 eur. Spoločnosť má v pláne do konca roka 2021 aj investičné náklady na hmotný majetok vo forme strojov, prístrojov a zariadení minimálne vo výške 912.000 eur,” informuje návrh ministerstva.
      
Podľa údajov FinStatu dosiahla spoločnosť v roku 2018 tržby vo výške takmer 107 miliónov eur, pri ktorých vyprodukovala stratu viac ako 4,3 milióna eur.

Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."