Spravodajstvo
Čas čítania 01:13
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

40 miliónov eur na dopady COVID-19 a európske zdroje na EHMK

Sumu 40 miliónov eur na riešenie dopadov COVID-19 bude mať ministerstvo kultúry k dispozícii zo zdrojov REACT-EÚ.

Bratislava 22. septembra (TASR) – Sumu 40 miliónov eur na riešenie dopadov COVID-19 bude mať ministerstvo kultúry k dispozícii zo zdrojov REACT-EÚ. Na najnovšom finančnom balíku pre kultúru a kreatívny priemysel v čase koronakrízy sa na dnešnom rokovaní dohodli ministerka kultúry Natália Milanová a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.
      
Témou stretnutia bola aj podpora pre Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026. Ministerstvo kultúry rokuje o podpore akcie EHMK, na ktorú by malo ísť 40 miliónov eur v novom programovom období 2021 – 2027 v rámci Cieľa politiky súdržnosti 5 – Európa bližšie k občanom. “Mestá, ktoré majú záujem kandidovať na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 by mali v svojich projektoch myslieť aj na inovatívne, smart a zelené tematické zameranie,” zdôraznila Natália Milanová.
      
Medzi priority nového programového obdobia patrí popri akcii EHMK 2026 aj obnova národných kultúrnych pamiatok a modernizácia kultúrnej infraštruktúry, ktorú napríklad tvoria kiná, kultúrne centrá či divadlá. Investície do týchto oblastí pomôžu rozvoju cestovného ruchu a regiónov. Ministerstvo kultúry v tejto súvislosti otvorilo dialóg o budúcom využití eurofondov so zástupcami samospráv – Združením samosprávnych krajov SK8, Úniou miest Slovenska (ÚMS) a Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Zdroj, foto: TASR  

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."