Hľadám prácu
Čas čítania 01:49
Hľadám prácu
Kategória:
Hľadám prácu

Regionálne centrum kariéry vo Zvolene pomôže zvýšiť uplatnenie absolventov

Inovatívnou formou prepája potreby trhu práce so vzdelávacím systémom.

Zvolen 13. októbra (TASR) – Vo Zvolene v utorok otvorili prvé Regionálne centrum kariéry v Banskobystrickom kraji. Inovatívnou formou prepája potreby trhu práce so vzdelávacím systémom. Absolventom stredných škôl na Slovensku pomôže uplatniť sa mimo odboru, ktorý vyštudovali. TASR o tom informovala hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Lenka Štepáneková.

Poskytovať tiež bude kariérne poradenstvo na školách a firmám pomôže získať kvalitných zamestnancov z radov absolventov škôl. Pomôcť má tiež udržať vzdelaných ľudí doma, aby si našli prácu po škole vo svojom regióne a nemuseli odchádzať. „Žiaci sa potrebujú vzdelávať v odboroch, ktoré región potrebuje. Potrebujú to zamestnávatelia. Tí sú síce aktívni, veľakrát však nevedia, na koho sa obrátiť. Centrum im poskytne prístupovú cestu do škôl,“ uviedla projektová manažérka Regionálneho centra kariéry Andrea Škultétyová.

Súčasťou pobočky budú poradcovia a manažéri pre komunikáciu a organizáciu. Ich úlohou bude sledovanie nových trendov na trhu práce, vzniku nových odborov na školách, informovanie škôl, rodičov a žiakov. Pomoc školám bude spočívať aj v organizovaní rôznych podujatí, ako napríklad burza stredných škôl. Vznikne aj databáza firiem, ktoré budú môcť žiaci navštíviť.

„Regionálne centrum kariéry bude organizovať exkurzie po firmách, aby žiaci videli, ako vyzerá pracovné prostredie. Získajú tiež informácie, ktorá škola im umožní to, aby sa mohli zamestnať u takéhoto zamestnávateľa,“ uviedol podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že úlohou kancelárie bude aj podpora zapájania zamestnávateľov do vyučovacieho procesu cez školský a duálny systém.

Cieľom BBSK je začiatkom budúceho roka otvoriť ďalšie takéto pracovisko, ktoré bude sídliť v jednom z južných okresov. Postupne by mali pribudnúť v každom regióne kraja. V tomto roku je projekt financovaný z rozpočtu Rozvojovej agentúry BBSK v sume približne 40.000 eur.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."