Spravodajstvo
Čas čítania 01:38
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Ak je škôlka zatvorená, rodičia majú nárok na pandemické ošetrovné

Organizácia školského roka v predškolských zariadeniach – materských školách – nepozná pojem prázdniny.

Bratislava 17. decembra (TASR) – Organizácia školského roka v predškolských zariadeniach – materských školách – nepozná pojem prázdniny. Škôlky môžu byť počas celého roka uzatvorené iba na základe rozhodnutia príslušného orgánu – zriaďovateľa alebo riaditeľa. Rodičom žiakov v škôlkach, ktoré sú v období zodpovedajúcom zimným prázdninám školákov zatvorené rozhodnutím zriaďovateľa alebo riaditeľa, preto nárok na ošetrovné trvá aj v tomto období. Upozornila na to Sociálna poisťovňa.
      
“To znamená, že ak príslušný orgán uzavrie škôlku v období, ktoré zodpovedá obdobiu nastávajúcich zimných prázdnin školákov, rodičia škôlkarov v tom čase nárok na pandemické ošetrovné mať budú,” vysvetlila poisťovňa.
      
Čo sa týka školákov, počas krízovej situácie platí to isté ako pri ostatných prázdninách, ktoré spadajú do obdobia školského vyučovania (1. 9. – 30. 6.). “Ak pred začatím sa zimných prázdnin bolo prerušené vyučovanie v školách na základe rozhodnutia príslušného orgánu – minister, zriaďovateľ, riaditeľ – tak toto prerušenie platí aj počas prázdnin. Rodičia takýchto detí preto majú nárok na ošetrovné aj počas prázdnin,” dodala SP.
      
Ak si však bude chcieť na obdobie prázdnin uplatniť nárok na výplatu ošetrovného rodič dieťaťa, ktorého škola nebola uzatvorená rozhodnutím príslušného orgánu, tak takíto rodičia nárok na pandemické ošetrovné z dôvodu starostlivosti nemajú. “Výnimku tvoria iba tí, ktorých dieťa je v karanténe alebo ochorie a majú o potrebe starostlivosti pri karanténe alebo potrebe ošetrovania pri chorobe potvrdenie od lekára,” uzavrela poisťovňa.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."