Spravodajstvo
Čas čítania 01:11
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Pri žiadosti o pandemické nemocenské treba myslieť na e-žiadosť o dávku

Sociálna poisťovňa opäť upozorňuje poistencov, ktorí žiadajú o pandemické nemocenské, aby po uznaní práceneschopnosti lekárom nezabudli odoslať do SP elektronickú žiadosť o túto dávku.

Bratislava 18. decembra (TASR) – Sociálna poisťovňa (SP) opäť upozorňuje poistencov, ktorí žiadajú o pandemické nemocenské, aby po uznaní práceneschopnosti (PN) lekárom nezabudli odoslať do SP elektronickú žiadosť o túto dávku. Informovala o tom Jana Hrabková z odboru komunikácie s verejnosťou SP.
      
Formulár je zverejnený na webovej stránke Sociálnej poisťovne, treba si vybrať jeden variant podľa zaužívaného postupu poistenca, a to na základe toho, či má alebo nemá aktivovaný elektronický občiansky preukaz.
      
“Postup pri vybavení pandemickej PN je nasledovný: Lekár zašle do evidencie SP potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti poistenca, ktorú uznal z dôvodu karanténneho opatrenia/izolácie. Poistenec si následne sám vyplní elektronickú žiadosť o pandemické nemocenské a hneď ju odošle,” vysvetlila poisťovňa.
      
Cieľom tohto postupu je podľa SP snaha urýchliť vybavenie žiadosti a aj vyplatenie “péenky” poistencovi. “Je to najrýchlejší spôsob vybavenia pandemickej PN, a to bez rizikového osobného kontaktu i bez ďalšej telefonickej komunikácie,” argumentovala SP.
      
“Sociálna poisťovňa vyvíja maximálne úsilie, aby aj v čase blížiacich sa sviatkov zabezpečila priznanie a vyplatenie obrovského množstva dávok, ktoré súvisia s pandémiou. Dodržanie tohto postupu pomáha všetkým poistencom i Sociálnej poisťovni,” uzavrela Hrabková.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."