Mám prácu
Čas čítania 01:50
Mám prácu
Kategória:
Mám prácu

Pre robotizáciu zanikne množstvo pracovných miest

Môže za to aj pandémia nového koronavírusu, ktorá urýchľuje robotizáciu vo svete.

Bratislava 26. decembra (TASR) – V najbližších rokoch zanikne množstvo súčasných pracovných miest. Môže za to aj pandémia nového koronavírusu, ktorá urýchľuje robotizáciu vo svete. Slovensko je v tomto smere medzi najviac ohrozenými krajinami, keďže ako prvé budú na rade nízkokvalifikované pracovné pozície. Upozornila na to analytička FinGo.sk Lenka Buchláková.
      
“Do roku 2022 by malo vo svete zaniknúť 75 miliónov súčasných pracovných miest. Na druhej strane sa očakáva, že sa vytvorí 133 miliónov nových pozícií,” vyčíslila Buchláková s tým, že robotizácia je nezvrátiteľný proces podobný tomu, keď sa ekonomika transformovala z poľnohospodársky zameranej na prevažne priemyselnú. “Teraz sa priemysel transformuje na väčšie využívanie zmechanizovanej a robotizovanej výroby,” vysvetlila Buchláková.
      
Priemyselné podniky za vlaňajšok zaradili do prevádzky viac ako 300.000 nových priemyselných robotov. Buchláková odhaduje, že do šiestich rokov sa budú roboty podieľať na celkovom pracovnom čase 52-percentným podielom, kým ľudia odpracujú iba 48% celkového pracovného času v ekonomike.
      
Na Slovensku je robotizáciou ohrozených vyše 34 % pracovných pozícií v priemyselnej výrobe, napríklad aj v automobilkách. Do úzadia sa dostanú podľa analytičky pracovníci na robotníckych pozíciách, zamestnanci call centier alebo predavači, pokladníci v maloobchode a veľkoobchode, ktorých postupne nahrádzajú samoobslužné pokladne. “Roboty majú viacero výhod – nie sú práceneschopní, sú presnejší a podľa vedcov majú menšiu chybovosť,” priblížila Buchláková a dodala, že robotizácia znižuje náklady na platy a zvyšuje podnikové zisky.
      
Práve pre postupnú robotizáciu a automatizáciu budú podľa analytičky v rámci strednej Európy čoraz viac žiadané pozície ako dátový analytik, špecialista na robotické stroje, inžinier, vývojár softvérov a aplikácií či špecialista na sociálne siete. “Stále je množstvo profesií, ktoré roboty vykonávať nemôžu. Špecializované profesie ako terapeuti, osobní tréneri či učitelia zostanú nenahraditeľné,” doplnila Buchláková.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."