Spravodajstvo
Čas čítania 03:00
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Vláda chce zmierniť podmienky pre uplatnenie daňového bonusu na vyživované dieťa

Vláda chce zmierniť podmienky pre uplatnenie daňového bonusu na vyživované dieťa a pomôcť tak daňovníkom postihnutým ekonomickými opatreniami prijatými v rámci mimoriadnej situácie vyvolanej pandémiou nového koronavírusu.

Bratislava 27. januára (TASR) – Vláda chce zmierniť podmienky pre uplatnenie daňového bonusu na vyživované dieťa a pomôcť tak daňovníkom postihnutým ekonomickými opatreniami prijatými v rámci mimoriadnej situácie vyvolanej pandémiou nového koronavírusu. Vyplýva to z materiálu z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorý v stredu odobril vládny kabinet a poslal ho na prerokovanie parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní. Súčasťou novinky má byť aj uplatnenie nákladov zamestnávateľov a SZČO, ktoré vynaložili na testovanie za daňové výdavky.
      
“Predkladaná úprava (zmiernenie podmienok pre uplatnenie daňového bonusu, pozn. TASR) sa dotkne daňovníkov, ktorí dosahujú príjmy zo závislej činnosti a ktorí z dôvodu prijatých opatrení proti šíreniu nového koronavírusu nemohli vykonávať svoju prácu a dosahovať príjmy,” spresnil rezort v materiáli. Títo daňovníci dostali od štátu príspevky, ako pandemické nemocenské, ošetrovné, príspevky poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce či dotácie poskytované kultúrnej obci z rezortu kultúry. “Tieto príjmy sú v súčasnosti od dane z príjmov oslobodené, v dôsledku čoho nevstupujú do zdaniteľných príjmov daňovníka, pričom výška zdaniteľných príjmov daňovníka je jednou z podmienok rozhodujúcich pre uplatnenie nároku na daňový bonus na dieťa, a preto v prípade nedosiahnutia tejto hranice by daňovníci stratili nárok na daňový bonus,” vysvetlil rezort. Preto sa podmienka na uplatnenie bonusu upravuje tak, že sa do zákonom určenej hranice započítajú aj tieto oslobodené príjmy.
      
Meniť by sa mal aj prístup k nákladom zamestnávateľov na testovanie. “Počas obdobia pandémie sa za daňové výdavky budú považovať výdavky (náklady) zamestnávateľa alebo daňovníka s príjmami z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktoré vynaložil na testovanie alebo v súvislosti s ním z dôvodu zistenia nákazlivého ochorenia COVID-19 a zabránenia jeho šírenia,” vysvetľuje rezort s tým, že to platí aj pre výdavky vynaložené na testovanie blízkych osôb zamestnancov, ktoré s nimi žijú v spoločnej domácnosti a aj pre výdavky daňovníka na fyzické osoby, ktorých výkon činnosti priamo súvisí s činnosťou daňovníka.
      
“Podarilo sa nám v rámci Lex korona pripraviť opatrenie primárne pre všetkých živnostníkov, ale aj pre každého, koho sa to dotkne. Je to také prorodinné opatrenie, čiže týka sa to daňového bonusu,” komentoval minister financií Eduar Heger (OĽANO). Podľa jeho slov by minuloročný pokles tržieb a poberanie niektorej z podporných dávok zo schém pomoci mohlo dotknutým osobám spôsobiť, že by do určitej miery alebo úplne prišli o daňový bonus na dieťa. “Všetku prvú pomoc, ktorú títo podnikatelia poberali, započítame na účely výpočtu daňového bonusu, ktorý si uplatňujú v daňovom priznaní, a tým pádom oň neprídu,” vysvetlil Heger.
      
Minister tiež vyzdvihol, že pre všetky firmy, ktoré testujú svojich zamestnancov, budú výdavky na testovanie daňovo uznateľné. Ide o objasnenie, keďže za normálnych okolností sa s takýmito nákladmi nepočíta.

Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."