Mzdy a analýzy
Čas čítania 03:15
Mzdy a analýzy
Kategória:
Mzdy a analýzy

Prácu nájdu najmä čerstvo doštudovaní technici a zdravotníci

Po absolventoch zdravotníckych škôl je v súčasnej situácii na trhu práce veľký dopyt.

Bratislava – Rok 2020 sa zapíše do dejín ako rok, keď prepukla pandémia koronavírusu. Tá zastavila ekonomickú expanziu a vo veľkej miere ovplyvnila aj trh práce a uplatnenie absolventov. V období 2013 – 2019 zaznamenávalo ich uplatnenie najlepšie roky. Podľa údajov portálu uplatnenie.sk mzdy stredoškolských v tomto období vzrástli o 49 percent, vysokoškolských o 29. Prácu v odbore vzdelania si v roku 2013 nachádzalo len približne 35 percent stredoškolákov a 45 percent vysokoškolákov. Dnes je to pri oboch o pätnásť percent viac. Pred piatimi rokmi sa hneď po ukončení štúdia hlásilo na úrad práce 40 percent absolventov, v roku 2019 to bolo 25 percent. Rok 2020 však tieto pozitívne vývojové tendencie zmenil.

Prepad miezd

Mzdy absolventov klesli v roku 2020 prvýkrát za posledných 10 rokov. Stredoškoláci zarábali do piatich rokov od ukončenia štúdia 1 021 eur, čo je o pol percenta menej ako rok predtým. Mzdy vysokoškolákov sú síce o 40 percent vyššie na úrovni 1 407 eur, avšak zaznamenali aj vyšší medziročný prepad o 1,5 percenta. Podobné vývojové tendencie možno sledovať vo väčšine oblastí štúdia. Svetlou výnimkou sú absolventi v oblasti zdravotníctva, po ktorých pandémia, naopak, zvyšuje dopyt a ich mzdy rástli aj v roku 2020 približne o tri percentá. Pri stredoškolských aj vysokoškolských absolventoch dlhodobo platí, že najvyššie mzdy dosahujú tí, ktorí ukončili štúdium techniky a v oblasti zdravotníctva. Na tom nezmenila nič ani pandémia. Na druhej strane spektra sú absolventi umeleckých smerov. Zatiaľ čo priemerná hrubá mzda stredoškolských absolventov technických smerov dosiahla v roku 2020 približne 1 100 eur a vysokoškolských 1 600 eur, absolventi umeleckých odborov vzdelania zarábali priemerne 900 (stredná škola), respektíve 1 100 eur (vysoká škola).

Lídrom v platoch IT

Stredoškoláci, ktorí študovali niektorý z odborov ako mechanik nastavovač, strojárstvo, elektrotechnika, dopravná prevádzka, operátor gumárskej a plastikárskej výroby alebo zdravotnícky záchranár, videli na svojej výplatnej páske priemerne viac ako 1 200 eur. Z vysokoškolákov zarábali viac ako dvetisíc eur absolventi softvérového inžinierstva, strojárskych technológií, robotiky a kybernetiky, aplikovanej informatiky, ale aj medzinárodných ekonomických vzťahov. Čím sú vyššie mzdy, tým je aj vyššia motivácia absolventov hľadať si prácu v odbore vzdelania. Pri technických odboroch vzdelania pracuje v odbore až 80 percent absolventov, v IT je to 90 percent a v zdravotníctve viac ako 95 percent. Štúdium na technických, zdravotníckych a lekárskych školách tak zostáva aj v ťažkých časoch istotou výborného uplatnenia na trhu práce.

Návrat domov

Na konci roka 2019, teda pred vypuknutím pandémie, pracovalo v zahraničí približne 12-tisíc absolventov, ktorí skončili štúdium na Slovensku v roku 2018 a päťtisíc absolventov roka 2019. Z nich sa na Slovensko vrátilo v roku 2020 približne 17 percent, teda takmer tritisíc. Približne 70 percent z toho sú stredoškoláci. Vracajú sa predovšetkým absolventi odborov vzdelania hotelová akadémia, obchodná akadémia a kuchár. To úzko súvisí s obmedzením cestovného ruchu v zahraničí. Z vysokoškolákov prichádzajú späť na Slovensko hlavne absolventi sociálnej práce, ale aj práva. Príchod zdravotníkov je z týchto ročníkov len na úrovni niekoľkých desiatok. Pandémia nespôsobila len návrat pracovníkov zo zahraničia, ale aj zníženie počtu absolventov odchádzajúcich za prácou do zahraničia. Kým z absolventov roka 2018 pracuje v súčasnosti v zahraničí približne 10 percent, pri absolventoch roka 2019 je to len šesť percent.

Pripravil: Ivan Láska, TREXIMA Bratislava  Foto:  TASR / E. Ďurčová

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."