Spravodajstvo
Čas čítania 02:36
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Priemerná výška pomoci na jedného pracujúceho už dosiahla 455 eur

Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Michaela Slivková Kirňaková.

Bratislava 17. februára (TASR) – Priemerná výška pomocnej dávky zo schém projektu prvej pomoci na jedného pracujúceho už dosiahla 455 eur. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) Michaela Slivková Kirňaková odvolávajúc sa na aktuálny komentár Inštitútu sociálnej politiky (ISP). Oproti septembru 2020 sa tak pomoc takmer zdvojnásobila (vtedy dosahovala úroveň 270 eur).
      
“Rozšírený rámec ‘Prvej pomoci+’ sa prejavil už v októbrových číslach, keď priemerná pomoc na podporené pracovné miesto presiahla 388 eur. Za mesiac november 2020 je priemerná podpora zatiaľ vo výške 418 eur a decembrové čísla naznačujú ďalšie navýšenie priemernej sumy podpory až na 455 eur,” zhrnula hovorkyňa. Nárast zaznamenal Inštitút vo všetkých kategóriách podnikov.
      
Najintenzívnejšie využívajú nástroje schémy práce podniky s menej ako deviatimi zamestnancami. Podiel mikropodnikov na čerpaní pomoci od septembra 2020 rastie, aktuálne tvorí takmer polovicu. “Podiel u malých a stredných podnikov sa stabilne pohybuje na úrovni 17 – 20 %. Na rozdiel od mikropodnikov, podiel veľkých podnikov na čerpanej sume klesá a podľa predbežných dát za december 2020 dosahuje 15,2 % oproti septembrovým 24 %,” vyčíslil rezort práce.
      
Najintenzívnejšie čerpajú pomoc naďalej priemyselné podniky. Ich podiel však postupne klesá, podľa údajov za december 2020 sa pohybuje tesne pod 24 %. “Opačný vývoj sledujeme pri ubytovacích a stravovacích službách, ktorých objem na čerpanej pomoci rastie a blíži sa k 20 % v decembri 2020,” podotklo ministerstvo. Tretím v rebríčku je odvetvie veľkoobchodu a maloobchodu, ktorého podiel sa od októbra 2020 stabilizoval na úrovni okolo 18 %.
      
Firmy dlhodobo najviac využívajú opatrenie 3B – finančný príspevok v závislosti od percenta poklesu tržieb. Podiel využívania tohto nástroja (48 %) však počnúc decembrom minulého roka klesá. Naopak, rastie podiel využívania opatrenia 2 (v decembri 31,6 %) – ide o príspevok samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) s poklesom tržieb aspoň 20 % .
      
Ako pripomenula hovorkyňa, k 15. februáru už vyplatil rezort v rámci projektu prvej pomoci viac ako 960 miliónov eur. Vláda nedávno schválila už druhé rozšírenie projektu Prvá pomoc++, ktorá sa týka už žiadostí o príspevok za mesiac január. Navýšenie pocítia žiadatelia, ktorí podajú výkazy za mesiac február. Predĺžená je aj možnosť žiadať o pomoc za november a december 2020, a to až do konca februára. Súčasne môžu subjekty požiadať o odklad splatnosti odvodov aj za mesiace december 2020 a január 2021, ich splatnosť sa posunula až na 30. jún 2021.
      
“Zamestnávatelia a SZČO, ktorí žiadajú o paušálny príspevok z opatrení 2 a 3B  na úhradu časti mzdových nákladov na každého zamestnanca podľa poklesu tržieb, majú od februára nové možnosti,” pripomenula hovorkyňa s tým, že štyri kategórie poklesu tržieb sa rozširujú na sedem a výška príspevku sa mení na 330 € až 870 €.

Zdroj, foto: TASR  

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."