Spravodajstvo
Čas čítania 04:45
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Nezamestnanosť na Slovensku v januári vzrástla na 7,81 %

Počet uchádzačov o zamestnanie pripravených ihneď nastúpiť do práce dosiahol 213.881 osôb, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nárast o 6697 osôb.

Bratislava 19. februára (TASR) – V januári tohto roka miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla hodnotu 7,81 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom tak medzimesačne vzrástla o 0,24 percentuálneho bodu (p. b.). Medziročne sa zvýšila o 2,83 p. b. Vyplýva to z najnovších údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR).
      
Počet uchádzačov o zamestnanie pripravených ihneď nastúpiť do práce dosiahol 213.881 osôb, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nárast o 6697 osôb.
      
Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie bola v januári 2021 na úrovni 8,50 %. Medzimesačne, v porovnaní s decembrom 2020, vzrástla o 0,20 p. b. “Úrady práce evidovali celkovo 232.839 ľudí bez práce, čo je o 5498 osôb viac ako v decembri 2020. Podľa doby evidencie je až 83.591 uchádzačov evidovaných viac ako 12 mesiacov, čo predstavuje 35,9 % z celkového počtu nezamestnaných,” zdôraznilo ÚPSVR. Celkovo bolo v januári tohto roka z evidencie vyradených 13.409 uchádzačov o zamestnanie.
      
Napriek sprísňovaniu protipandemických opatrení a prebiehajúcej druhej vlne pandémie si v januári našlo prácu 12.028 nezamestnaných, čo je v porovnaní s decembrom 2020 o 3827 osôb viac. Je to zároveň o 6107 osôb viac ako v apríli 2020 počas prvej vlny pandémie.
      
Najviac ľudí si počas januára 2021 našlo uplatnenie v oblasti priemyselnej výroby, a to 2458 osôb. Druhou najčastejšou oblasťou, v ktorej si našlo prácu 1214 osôb, boli administratívne služby. Vo veľkoobchode a maloobchode sa v januári 2021 uplatnilo 1190 ľudí.
      
Vývoj počtu uchádzačov o zamestnanie, ktorí si našli prácu v jednotlivých mesiacoch pandémie od apríla 2020, podľa ÚPSVR potvrdzuje účinnosť opatrení, ktoré prijíma Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. Ústredie dodalo, že k stabilizácii pracovného trhu výrazne prispieva projekt Prvá pomoc. Na udržanie zamestnanosti rezort vyplatil 1 miliardu a 17 miliónov eur, podporil tak viac ako 3 milióny mesačných príjmov zamestnancov vrátane SZČO. To, že opatrenia na podporu udržania pracovných miest sú účinné, podľa ústredia potvrdzuje aj fakt, že miera evidovanej nezamestnanosti je stále nižšia ako priemer prvého štvrťroku 2017 v období hospodárskeho rastu.
      
V januári 2021 úrady práce zároveň evidovali 63.411 voľných pracovných miest. Najviac voľných pozícií bolo v Bratislavskom kraji, a to 17.890 miest a najmenej v Košickom kraji, konkrétne 3143.
      
Počet poberateľov pomoci v hmotnej núdzi dosiahol v prvom mesiaci tohto roka 60.822 osôb. Medzimesačne sa ich počet znížil o 669 osôb. Medziročne bol zaznamenaný nárast o 477 poberateľov.

Januárový nárast nezamestnanosti bol nepatrný a menší, ako sa očakávalo

Bratislava 22. februára (TASR) – Miera evidovanej nezamestnanosti podľa dát Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR za prvý mesiac tohto roka vzrástla na úroveň 7,81 %, oproti záveru roka 2020 sa tak zvýšila o 0,24 percentuálneho bodu (p. b.) a medziročne o 2,83 p. b. Podľa analytikov je tento nárast nepatrný. Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák dodáva, že nezamestnanosť narástla menej, ako sa očakávalo. Analytici úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska (NBS) podotkli, že nezamestnanosť sa tak vrátila na úroveň z roka 2017.
      
“Po prechodnom zlepšení v lete minulého roka dochádza už štyri mesiace za sebou k zhoršovaniu nezamestnanosti. Od začiatku pandémie narástol počet nezamestnaných o približne 70.000,” vyčíslili analytici ÚMS.
      
Prítok uchádzačov pritom naďalej prevyšuje odlev z evidencie. Analytici ÚMS dodali, že podľa evidencie posledného zamestnania pred zaradením vzrástol počet ľudí, ktorí prišli z oblasti obchodu, priemyslu a odvetvia umenia, zábavy a rekreácie. “Na druhej strane, už štvrtý mesiac po sebe klesá počet umiestnení na trhu práce, čo ukazuje na zložitú situáciu na trhu práce,” poznamenali analytici.
      
Koršňák poukázal aj na to, že nezamestnanosť v úvode roka rástla nielen pre pandémiu nového koronavírusu, ale aj pre tradičné sezónne faktory. Trh práce podľa neho naďalej vykazuje relatívne väčšiu odolnosť v porovnaní s prvou vlnou pandémie. “Zdá sa, že druhá vlna pandémie by mohla mať miernejšie negatívne ekonomické prejavy ako jej prvá jarná vlna, najmä v priemysle,” myslí si Koršňák.
      
Ak sa však ukončia podporné schémy, je podľa neho možné v druhej polovici roka očakávať druhú vlnu prepúšťania, najmä pri umelo podporených pracovných miestach, ktoré by pravdepodobne zanikli bez ohľadu na pandémiu. Na druhej strane budú opatrenia pravdepodobne ukončené až po odznení pandémie, čiže v čase, keď by sa mal už naštartovať aj ekonomický rast. “Podobne ako počas posledného leta (po prvej vlne pandémie) by tak vyšší prítok nezamestnaných do evidencie úradov práce mohol byť (minimálne čiastočne) kompenzovaný i vyššou absorpciou nezamestnaných trhom práce,” vysvetlil analytik. To by malo utlmujúci vplyv na ďalší nárast nezamestnanosti a druhá vlna prepúšťania by sa mohla oddialiť.
      
Kým ekonomika sa podľa analytika dostane na úroveň spred pandémie pravdepodobne niekedy v druhej polovici roka 2022, miera nezamestnanosti sa na úroveň z konca roka 2019 pravdepodobne nedostane skôr ako v roku 2024.
 
Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."