Spravodajstvo
Čas čítania 02:14
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Optimizmus podnikateľov sa v marci 2021 zvýšil z dlhodobo nízkych hodnôt

Optimizmus podnikateľov sa v marci 2021 zvýšil.

Bratislava 30. marca (TASR) – Optimizmus podnikateľov sa v marci 2021 zvýšil z dlhodobo nízkych hodnôt, s výnimkou stavebníctva dôvera v ekonomiku vzrástla vo všetkých sledovaných oblastiach – v priemysle, obchode, u spotrebiteľov a najvýraznejšie v službách, kde očakávajú zlepšenie situácie v najbližších troch mesiacoch takmer všetky sektory. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
      
Najvýraznejší nárast optimizmu pri hodnotení budúceho stavu ekonomiky prejavili podnikatelia v službách, ktorí patria medzi najviac zasiahnutých aktuálnou situáciou a obmedzeniami v dôsledku pandémie. Najpriaznivejšie hodnotili očakávaný vývoj dopytu po svojich službách v troch nasledujúcich mesiacoch. Súvisí to pravdepodobne najmä s očakávaním otvorenia ich prevádzok a opätovného vysokého dopytu po rôznych typoch služieb. Nárast optimizmu sa prejavil v siedmich z deväť sledovaných odvetví služieb.
      
Po troch mesiacoch poklesu vzrástla aj dôvera podnikateľov v priemysle a po predchádzajúcom zhoršení za posledné dva mesiace aj v obchode a u spotrebiteľov. Spotrebitelia zvýšili obavy predovšetkým pri očakávaní vývoja cien. V stavebnej činnosti dôvera opäť klesla na druhú najnižšiu hodnotu od júna 2013.
      
V medziročnom porovnaní bola však dôvera podnikateľov nižšia ako pred rokom vo všetkých oblastiach ekonomiky a aj u spotrebiteľov. Najbližšie sa k hodnotám minuloročného marca priblížila dôvera v priemysle, za marcom 2020 zaostávala len nepatrne. Prekvapivo aj v službách bola len mierne pod úrovňou minulého roka. Naopak, výrazné zaostávanie bolo v stavebníctve, ktoré sa z 200-bodovej škály prepadlo za rok o 43,5 percentuálneho bodu (p. b.).
      
Hlavný ukazovateľ – sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu (IES) vzrástol oproti februáru o 7,9 p. b. na hodnotu 85,6. Po výraznom zhoršení za posledné dva mesiace sa tak vrátil na úroveň z decembra minulého roka, avšak aj naďalej nedosahuje úroveň spred pandémie nového koronavírusu. Aktuálna hodnota IES je o 11,6 bodu horšia ako v rovnakom období minulého roka a nachádza sa pod úrovňou dlhodobého priemeru o 16,9 bodu.
      
Z dôvodu dôslednejšieho zachytenia dynamických zmien v náladách podnikateľov a spotrebiteľov ovplyvnených situáciou okolo pandémie ochorenia COVID-19 ŠÚ SR zmenil od januára 2021 formu indikátora ekonomického sentimentu z trojmesačného kĺzavého priemeru na mesačnú formu.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."