Vzdelávanie
Čas čítania 05:08
Vzdelávanie
Kategória:
Vzdelávanie

Školy môžu vyhrať online hodinu digitálnej bezpečnosti so Selassiem

Vzdelávací projekt Buď safe online chce spolu s populárnym youtuberom pomôcť s online vyučovaním.

Bratislava 30. marca (TASR-OTS) – Vzdelávací projekt Buď safe online chce spolu s populárnym youtuberom pomôcť s online vyučovaním.
      
Avast (LSE:AVST), globálny líder v oblasti zabezpečenia a ochrany súkromia, a jeho iniciatíva Buď safe online (https://www.avast.com/sk/besafeonline/) vyhlasujú súťaž pre školy. Žiaci môžu pre svoju triedu vyhrať online hodinu s tímom Buď safe online a populárnym youtuberom Selassiem. Spoločné vyučovanie bude mať formu interaktívnej besedy, v ktorej sa deti dozvedia, ako sa správať bezpečne v online svete a chrániť svoje dáta, sociálne siete aj súkromie.
      
Do súťaže sa môžu do 30. apríla 2021 zapojiť žiaci a učitelia druhého stupňa základných škôl a nižšieho stupňa gymnázií z celého Slovenska.
     
“V dôsledku pandémie trávia deti online viac voľného času ako predtým, niekedy aj cez 4 hodiny denne.* O to dôležitejšie je im vysvetľovať, s akými rizikami sa na internete môžu stretnúť a ako im správne čeliť. Naším online kurzom už prešlo vyše 40 tisíc detí a my sme premýšľali, čo pre nich urobiť ďalej. Rozhodli sme sa stretnúť aspoň s niektorými deťmi priamo vo vyučovaní a tým im tému online bezpečnosti čo najviac priblížiť. Veríme, že ako deti, tak aj učitelia toto malé spestrenie dištančného vzdelávania uvítajú, “hovorí manažérka programu Buď safe online Nina Jakešová.
      
Do súťaže sa môžu jednotlivé triedy prihlásiť tak, že sa spoločne vyfotia s dokončeným online kurzom Buď safe online, za ktorý získali zlatý odznak. Kurz si žiaci môžu prejsť napríklad na svojom mobile a spoločne v rámci online hodiny zaobstarať screenshot. Učiteľ potom túto fotku alebo koláž z fotiek odošle na e-mailovú adresu [email protected] spolu so svojím menom, priezviskom, telefónnym číslom, názvom školy a označením súťažiacej triedy. Prihlášky možno posielať do 30. apríla 2021, následne bude vybraných päť víťazných tried, pre ktoré Selassie s tímom Buď safe online pripraví interaktívnu online besedu.
      
“K tímu Buď safe online som sa pripojil už v minulom roku, keď som hľadal spôsob, ako efektívne pomôcť svojim najmladším fanúšikom, ktorí mi často písali o rôznych rizikových situáciách, do ktorých sa na internete dostávajú,” vysvetľuje ambasádor Buď safe online a youtuber Selassie. “Deti patria na internete medzi najohrozenejšie skupiny. Túto súťaž vnímam ako skvelú príležitosť, ako im odovzdať základné zásady bezpečného správania a zároveň s nimi hovoriť o problémoch a otázkach, ktoré ich v tejto súvislosti skutočne zaujímajú.”
      
Projekt Buď safe online vznikol v roku 2018 v Českej republike a od minulého leta pôsobí aj na Slovensku. Deťom ponúka platformu, ktorá im na príkladoch z praxe názorne ukazuje, ako predchádzať nebezpečenstvám spojeným s používaním internetu a moderných technológií. Jej súčasťou je aj interaktívny online kurz, ktorý deťom formou chatu a v jazyku, ktorý je im blízky, vysvetľuje, ako sa správne zachovať v rizikových situáciách. Aby bol projekt pre deti atraktívny, zapojili sa do neho medzi deťmi obľúbení slovenskí a českí influenceri, ako je Selassie, Kelohap, Dejepis Inak, Jirka Král, Gejmr a Alkan. Po odbornej stránke ho potom zastrešuje internetová poradňa IPčko.sk a Digitálna koalícia. Projekt Buď safe online je určený tiež rodičom a učiteľom, ktorí hľadajú rady, ako s deťmi riešiť otázky týkajúce sa online bezpečnosti.
      
Podrobné pravidlá súťaže sú k dispozícii na blogu Buď safe online.
      
*Prieskum Avastu z júna 2020 na vzorke 500 slovenských rodičov s deťmi do 18 rokov.
      
O Buď safe online:
      
Buď safe online je neziskový, osvetový program, ktorý sa zameriava na vzdelávanie a prevenciu v oblasti bezpečnosti na internete detí na základných školách. Novinkou z roku 2020 je interaktívny online kurz, ktorý môžu deti prechádzať samostatne, vhodný je aj pre školské vyučovanie. Prezentáciu na internete v podobe webových stránok a videí zameraných na jednotlivé hrozby program kombinuje s formou interaktívnej, živej besedy, kde deťom na konkrétnych príkladoch z praxe názorne ukazuje, ako predchádzať rizikám spojeným s používaním internetu a moderných technológií. Projekt Buď safe online vznikol v Českej republike, kde získal viacero ocenení, vrátane Cien SDGs 2019, Effie Awards 2019 a 2020, a WebTop100. Za projektom stojí technologická spoločnosť Avast a influencer Jirka Král, na Slovensku projekt reprezentuje youtuber Selassie.
      
O spoločnosti Avast:
      
Avast (LSE: AVST), člen indexu FTSE 100, je globálny líder v oblasti digitálneho zabezpečenia a ochrany súkromia. Svojim vyše 435 miliónom používateľov ponúka produkty pod značkami Avast a AVG, ktoré ich chránia pred hrozbami na internete, vrátane tých, ktoré pribúdajú v prostredí Internetu vecí (IoT). Sieť Avastu pre detekciu hrozieb je jednou z najpokročilejších na svete a vďaka technológiám strojového učenia a umelej inteligencie dokáže odhaľovať a zastavovať útoky v reálnom čase. Bezpečnostné produkty Avastu pre mobilné zariadenia, Windows a Mac sa umiestnili na popredných miestach rebríčkov a získali certifikácie od inštitúcií ako VB100, AV-Comparatives, AV-Test, SE Labs a ďalších. Avast je členom medzinárodných zoskupení, ako sú koalícia Coalition Against Stalkerware, iniciatíva No More Ransom alebo organizácia Internet Watch Foundation. Navštívte www.avast.com

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."