Spravodajstvo
Čas čítania 02:31
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

V rámci prvej pomoci sa zatiaľ vyplatilo vyše 1,64 miliardy eur

V rámci pomocných schém na podporu udržania zamestnanosti Prvá pomoc, Prvá pomoc+ a Prvá pomoc++ odoslalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR viac ako 1,64 miliardy eur.

Bratislava 14. mája (TASR) – V rámci pomocných schém na podporu udržania zamestnanosti Prvá pomoc, Prvá pomoc+ a Prvá pomoc++ odoslalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR viac ako 1,64 miliardy eur. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ministra Eva Rovenská. Najviac sa využíva opatrenie 3B. Údaje sú k 13. máju.
      
V rámci opatrenia 1 vyplatil rezort vyše 105 miliónov eur prostredníctvom viac než 43.000 platieb. Tento pomocný nástroj je príspevkom na náhradu mzdy zamestnanca pre zamestnávateľov, ktorí v čase mimoriadnej situácie na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zatvorili alebo obmedzili svoje prevádzky. Firmy môžu žiadať o náhradu časti mzdových nákladov vo výške 100 % celkovej ceny práce. Maximálna výška príspevku je 1100 eur na zamestnanca.
      
Na opatrenie 2 minul rezort práce takmer 360 miliónov eur, počet platieb bol okolo 590.000. Opatrenie 2 sa týka samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO). O príspevok môžu žiadať tie SZČO, ktoré museli pre pandémiu svoje prevádzky zatvoriť alebo obmedziť, alebo im poklesli tržby aspoň o 20 %.  Maximálny príspevok pri 80-percentnom poklese je 870 eur.
      
Na opatrení 3A vyplatil rezort vyše 300 miliónov eur a odoslal cez 62.000 platieb. Najvyužívanejším je stále opatrenie 3B, rezort naň minul okolo 784 miliónov eur a odoslal dokopy okolo 209.000 platieb. Na príspevky z opatrení 3A a 3B, tzv. kurzarbeit, majú nárok tí zamestnávatelia, ktorí udržia pracovné miesta aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej činnosti minimálne po dobu jedného mesiaca. Príspevok je vo výške 100 % celkovej ceny práce, maximálne však 1100 eur na zamestnanca.
      
Vyše 37 miliónov eur poslal rezort práce aj v rámci opatrenia 4, počet platieb bol zhruba 138.000. Toto opatrenie sa týka vybraných skupín SZČO, ľudí vykonávajúcich slobodné povolania alebo jednoosobových s. r. o., ktoré v čase mimoriadnej situácie nemajú žiaden iný príjem. Ide o príspevok vo výške 360 eur.
      
Zhruba 55,7 milióna eur vyplatil rezort na opatrenie 5. Toto opatrenie, alebo inak SOS dotácia, je určené pre ľudí, ktorí sa počas pandémie ocitli v krízovej situácii a bez príjmu. Príspevok je vo výške 300 eur.
      
Za apríl tohto roka zatiaľ rezort vyplatil viac než 40 miliónov eur, za marec okolo 161 miliónov eur. Rekordný bol február tohto roka, za tento mesiac minul rezort práce na prvej pomoci takmer 205 miliónov eur, čo je zatiaľ najvyššia čiastka za celé trvanie podpornej schémy.
      
Rovenská pridala aj ďalšie štatistiky. Na pandemickej OČR a PN, predĺženej podpore v nezamestnanosti, predĺženom rodičovskom príspevku, odpustení odvodov, humanitárnej pomoci a pomoci v hmotnej núdzi poskytol rezort ďalšiu pomoc vo výške takmer 411 miliónov eur. Celkovú pomoc tak už prekročila dve miliardy eur.

Zdroj: TASR   Foto:  Pomáhame ľuďom

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."