Mzdy a analýzy
Čas čítania 01:16
Mzdy a analýzy
Kategória:
Mzdy a analýzy

Trhy práce sa v najbližších rokoch plne nezotavia z koronakrízy

Ak sa pandémia nezhorší, trhy práce by sa v druhej polovici roka mali začať zotavovať.

Ženeva 2. júna (TASR) – Milióny ľudí po celom svete pre koronakrízu stratili prácu alebo sa ich pracovná doba znížila. Ak sa pandémia nezhorší, trhy práce by sa v druhej polovici roka mali začať zotavovať, uviedla Medzinárodná organizácia práce (ILO) vo svojom výhľade zverejnenom v stredu.
      
ILO očakáva, že ani návrat starých pracovných miest, ani vytvorenie nových vďaka rastu ekonomiky nebudú v najbližších rokoch stačiť, aby zaplátali nedostatok platenej práce. Okrem navrátilcov každý rok vstupujú na trh práce milióny mladých ľudí.
      
V roku 2020 klesol globálny priemer odpracovaných hodín v porovnaní posledných kvartálom 2019 o 8,8 %, čo zodpovedá 255 miliónom pracovným miestam na plný úväzok. Aj napriek zotaveniu bude strata pracovných miest a zníženie pracovnej doby v roku 2021 stále zodpovedať 100 miliónom pracovným miestam na plný úväzok a 26 miliónom v roku 2022.
      
ILO odhaduje, že tento rok bude po celom svete nezamestnaných 220 miliónov ľudí a na budúci rok 205 miliónov. Na porovnanie, v roku 2019, teda pred koronakrízou, bolo podľa ILO bez práce 187 miliónov ľudí po celom svete.
      
Zotavovanie trhov práce bude závislé od regiónov. Na jednej strane dôležitým faktorom bude rýchlosť očkovania, ďalším faktorom je, že chudobnejšie štáty nemôžu svoje ekonomiky podporiť veľkými fiškálnymi stimulmi.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."