Spravodajstvo
Čas čítania 02:08
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Letných brigád bude dostatok, hľadanie však netreba odkladať

Napriek pandemickej situácii bude brigádnych príležitostí pre mladých počas letných prázdnin dostatok.

Bratislava 7. júna (TASR) – Napriek pandemickej situácii bude brigádnych príležitostí pre mladých počas letných prázdnin dostatok. Nezamestnaní totiž hľadajú najmä trvalé pracovné miesta a pre pandémiu nového koronavírusu je na trhu práce aj nedostatok agentúrnych pracovníkov, čo zvyšuje šancu študentov nájsť si sezónnu prácu. Dôležité je však neodkladať hľadanie brigády na poslednú chvíľu, študentské pracovné skúsenosti totiž zavážia pri hľadaní zamestnania po škole. Upozornila na to personálna spoločnosť Grafton recruitment.
      
Odborníci zo spoločnosti vyzdvihli, že letné pracovné skúsenosti môžu študentom v budúcnosti pomôcť nájsť si zamestnanie. “V súčasnosti už zamestnávateľ pri výbere nových zamestnancov z radu absolventov neposudzuje, čo všetko sa študent počas strednej alebo vysokej školy naučil. Pri absolventoch hľadajúcich si prácu sú rozhodujúce najmä ich soft skills, brigádne skúsenosti či projekty, na ktorých sa podieľali,” podotkla spoločnosť.
      
Toto leto majú mladí ľudia najväčšiu šancu nájsť si brigádu v cestovnom ruchu, v gastro priemysle, hotelierstve či v obchode. Ďalšími sektormi, ktoré ponúkajú prácu pre študentov, sú administratíva či rôzne pomocné práce vo výrobnom a nevýrobnom sektore. “Je dôležité, aby záujemcovia začali s hľadaním letnej brigády včas a nenechávali si jej hľadanie na poslednú chvíľu. Svoje šance na nájdenie si brigády vedia uchádzači zvýšiť aj registráciou na pracovných portáloch alebo v pracovnej agentúre, ktorá im vie poskytnúť poradenstvo a nasmerovať ich, ako zvládnuť pracovný pohovor,” podotkla Renáta Zalubel z personálnej agentúry. Dôležitá je podľa nej i príprava kvalitného životopisu.
      
Spoločnosť podotkla, že koronakríza negatívne neovplyvnila záujem firiem o absolventov. “Je však dôležité povedať, že nie je absolvent ako absolvent. Uprednostňovaní a viac oceňovaní sú tí absolventi, ktorí už popri škole okúsili brigády v danom odbore, stáže, prípadne online kurzy,” poznamenala spoločnosť s tým, že práve preto existuje hrozba, že ak si absolventi nechávali naberanie skúseností na posledný ročník školy, tak ich v súboji o pracovné miesta napokon môžu predbehnúť skúsenejší absolventi, ktorí získavanie svojich pracovných skúseností nezanedbávali.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."