Spravodajstvo
Čas čítania 02:08
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Zvyšujeme príspevok za opatrovanie v zariadeniach sociálnych služieb

Štát zvyšuje finančný príspevok na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS). 

Bratislava 24. júna (TASR) – Štát zvyšuje finančný príspevok na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS). Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Michaela Slivková Kirňaková.
      
Podľa nej ministerstvo iniciovalo toto zvýšenie pre fyzické osoby, ktoré sú odkázané na pomoc iných. Rovnako to podľa jej slov platí aj pre osoby, ktoré v roku 2022 dovŕšia vek potrebný na získanie starobného dôchodku. S novou výškou príspevku môžu ZSS rátať od januára budúceho roka. Z rozpočtovej kapitoly rezortu práce pôjde na tento účel dodatočne takmer 15 miliónov eur.
      
Lepšie finančné ohodnotenie za osobnú starostlivosť v ZSS má podľa nej predovšetkým pomôcť fungovaniu celého systému sociálnych služieb a zvýšiť status v pomáhajúcich profesiách, k čomu sa zaviazala vláda vo svojom programovom vyhlásení.  Zvýšením príspevku chce MPSVR SR podporiť túto prácu a zabrániť možnému kolapsu v poskytovaní sociálnej starostlivosti.
      
“Zvlášť v poslednom období spojenom s pandémiou pracovali zamestnanci v zariadeniach sociálnych služieb vo veľmi zložitých podmienkach, so psychickou záťažou a vysokým pracovným nasadením, často nad rámec svojho pracovného času a na úkor vlastných rodín. Beriem toto zvýšenie ako ďalšie ocenenie ich práce,” uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).  
      
Hovorkyňa doplnila, že zvýšenie príspevku prihliada predovšetkým na vývoj a výšku minimálnej mzdy v tomto roku. Jeho výška je odstupňovaná na základe odkázanosti konkrétnej osoby na pomoc inej osoby a zohľadňuje, či ide o pobytovú alebo ambulantnú formu pomoci.
      
Dodala, že výška príspevku pri pobytových službách na rok 2022 predstavuje násobok sumy mesačnej minimálnej mzdy na rok 2021, teda 623 eur. Konkrétne 0,2-násobok sumy minimálnej mzdy pri 2. stupni odkázanosti, 0,45-násobok sumy minimálnej mzdy pri 3. stupni odkázanosti, 0,6-násobok sumy minimálnej mzdy pri 4. stupni odkázanosti, 0,85-násobok sumy minimálnej mzdy pri 5. stupni odkázanosti a 1,05-násobok sumy minimálnej mzdy pri 6. stupni odkázanosti. Pri ambulantnej starostlivosti je výška príspevku na úrovni asi dvoch tretín z príspevku pri poskytovaní pobytovej služby.

Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."