Spravodajstvo
Čas čítania 02:33
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Slovensko sa pri sociálnej politike môže pochváliť dobrými príkladmi z praxe

Skonštatovalo to Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v utorok po on-line zasadnutí Monitorovacieho výboru Luxemburskej deklarácie, na ktorom sa zúčastnil aj šéf rezortu práce Milan Krajniak.

Bratislava 13. júla (TASR) – Slovensko sa v oblasti sociálnej politiky môže pochváliť dobrými príkladmi z praxe. Skonštatovalo to Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v utorok po on-line zasadnutí Monitorovacieho výboru Luxemburskej deklarácie, na ktorom sa zúčastnil aj šéf rezortu práce Milan Krajniak (Sme rodina).
      
Súčasťou on-line zasadnutia bol aj spoločný podpis deklarácie “Cascais declaration”, ktorá vyzýva členské štáty Európskej únie (EÚ), aby podporovali už existujúce subjekty a podniky sociálnej ekonomiky a zároveň vytvárali nové vzhľadom na inovácie a sociálne investície. Nevyhnutnosťou je podľa MPSVR posilnenie politiky vzdelávania v záujme sociálnej ekonomiky, ako aj vzájomného zdieľania a inšpirovania sa prostredníctvom dobrých príkladov z praxe.
      
Krajniakova hovorkyňa Eva Rovenská dodala, že sociálna ekonomika je v EÚ prítomná vo všetkých odvetviach hospodárstva. Predstavuje viac ako 13 miliónov pracovných miest, ktoré spolu generujú osem percent HDP.  
      
Slovensko sa v oblasti sociálnej politiky môže podľa MPSVR pochváliť viacerými dobrými príkladmi z praxe. Prijatím zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch Slovensko podľa slov Rovenskej vytvorilo priaznivé legislatívne prostredie na podporu sociálnych podnikov, ktoré prinášajú pracovné príležitosti pre znevýhodnené a zraniteľné osoby. Nová právna úprava im umožňuje poskytovať spoločensky prospešné služby v oblastiach, ako sú zdravotná starostlivosť, sociálna pomoc, vzdelávanie a výchova, rozvoj telesnej kultúry, ochrana životného prostredia a iné.
      
“Podpora sociálnych podnikov patrí k prioritám rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny. V minulom roku spustilo národný projekt na podporu nových sociálnych podnikov s finančnou pomocou vo výške viac ako 43 miliónov eur z Európskeho sociálneho fondu,” pripomenula Rovenská.
      
V kompetencii MPSVR je tiež Implementačná agentúra (IP), ktorá prostredníctvom národného projektu Inštitút sociálnej ekonomiky uviedla do života regionálne centrá sociálnej ekonomiky vo všetkých samosprávnych krajoch Slovenska. “Tie priamo v regiónoch hľadajú, oslovujú a podporujú potenciálnych záujemcov o sociálne podnikanie, ktorí potom vytvárajú nové pracovné príležitosti aj pre tých, ktorí napríklad stratili pracovné návyky a dokážu tým zvýšiť kvalitu života ľudí aj v menej rozvinutých regiónoch,” vysvetlila hovorkyňa.  
      
Doteraz ministerstvo udelilo na Slovensku štatút registrovaného sociálneho podniku 373 subjektom. V súčasnosti spoločne zamestnávajú 3262 ľudí, z toho 2231 znevýhodnených a zraniteľných. Sociálne podnikanie sa podľa MPSVR stalo nástrojom pre rast zamestnanosti, zvlášť sociálne či zdravotne znevýhodnených osôb, ktorí sa  nevedia začleniť či presadiť na trhu práce, prinieslo úsporu verejných financií a prispelo tiež k rastu životnej úrovne Slovákov bez rozdielu.

Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."