Vzdelávanie
Čas čítania 02:05
Vzdelávanie
Kategória:
Vzdelávanie

Univerzita Komenského rozdelila štvrť milióna eur na vedu mladých

Aj v roku 2021 udelila Univerzita Komenského v Bratislave granty UK na podporu výskumu mladých vedcov.

Bratislava 20. júla (TASR) – Aj v roku 2021 udelila Univerzita Komenského (UK) v Bratislave granty UK na podporu výskumu mladých vedcov. Na vedecké, pedagogické i umelecké projekty 257 doktorandov UK rozdelila 249.210 eur. Aktivita podpory mladých vedcov má na najväčšej slovenskej univerzite už 25-ročnú tradíciu, druhý rok sa pre pandémiu obišla bez slávnostného podujatia. TASR o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller.
      
Zo 441 podaných projektov doktorandov podporila UK 257 z nich, pričom priemerne každý grant získal 970 eur. Najväčší záujem o granty UK tradične prejavili doktorandi prírodovedeckej fakulty, fakulty matematiky, fyziky a informatiky a lekárskej fakulty.
      
Medzi podporenými grantmi je aj výskum koncentrácie toxických kovov a polokovov v pôdach bratislavských komunitných záhrad, ktorému sa venuje Zuzana Pilková z Prírodovedeckej fakulty UK. Skúmať bude napríklad prítomnosť arzénu, medi, olova, zinku či ortuti. Ich zdrojmi sú v mestskom prostredí prevažne ľudské aktivity ako doprava, vykurovanie, spaľovanie odpadu a priemysel. Výskum bude hodnotiť vplyv týchto aktivít na komunitné pestovanie zeleniny a riziká z toho vyplývajúce. “Na Slovensku ide o prvý výskum tohto druhu, navyše, s poznatkami okamžite uplatniteľnými v praxi,” uviedla Pilková.
      
Nové didaktické materiály najmä pre učiteľov dejepisu základných škôl tvorí doktorand Jaroslav Durec z Pedagogickej fakulty UK. Pomocou životných príbehov slovenských osobností by chcel prispieť k inovácii vyučovania dejepisu. Práci z domu a výzvam, ktoré takáto forma práce prináša zamestnancom, sa výskumne venuje Monika Vojteková, doktorandka na Fakulte managementu UK. “Očakáva sa, že aj po odznení pandémie bude táto forma práce rozšírená vo väčšej miere,” hovorí doktorandka.
      
“Grant UK je pre mnohých mladých vedcov ich prvá skúsenosť so žiadosťou o grantové prostriedky na výskum. Chceme im dať možnosť vyskúšať si, aké to je a zároveň poskytnúť štartovacie zdroje na rozbehnutie dizertačných výskumov,” povedal rektor UK Marek Števček.  Ako dodal, tento rok bola konkurencia naozaj silná. “Som presvedčený, že investícia sa nám vráti v podobe kvalitných vedeckých výstupov a v podobe mladých ľudí pripravených obstáť v náročných podmienkach súťaže o zdroje na akademický výskum,” dodal Števček.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."