Spravodajstvo
Čas čítania 02:13
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Ministerstvo práce vyplatilo na prvej pomoci cez 2,06 miliardy eur, najviac išlo mikropodnikom

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo žiadateľom k 31. augustu tohto roka viac než 2,06 miliardy eur.

Bratislava 17. septembra (TASR) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR vyplatilo žiadateľom k 31. augustu tohto roka viac než 2,06 miliardy eur. Úrady práce uzavreli so žiadateľmi viac ako 201.000 dohôd o poskytovaní pomoci. Ministerstvo cez pomocnú schému podporilo viac ako tretinu pracovných miest, pričom najväčší podiel pomoci čerpali podniky s maximálne deviatimi zamestnancami, teda mikropodniky. Informovala o tom v piatok hovorkyňa ministra práce Eva Rovenská.
      
V komentári o čerpaní prostriedkov z pomocnej schémy Prvá pomoc poskytol Inštitútu sociálnej politiky (ISP) aktualizovaný pohľad na júnové čerpanie a čiastkové čísla za júl. “Sledované údaje potvrdzujú pokračujúci trend v medzimesačnom znižovaní absolútnej výšky čerpania, čo súvisí s vývojom epidemiologickej situácie a znižujúcim sa množstvom podaných žiadostí o poskytnutie finančného príspevku,” skonštatovala hovorkyňa.
      
Pripomenula, že v letných mesiacoch ministerstvo vyplácalo pôvodnú schému Prvej pomoci z čias prvej vlny pandémie nového koronavírusu okrem opatrenia 3B, čo súviselo s naviazaním poskytovania finančnej pomoci na COVID automat.
      
Rovenská špecifikovala, že výška priemernej podpory na jedno pracovné miesto za jún sa pohybovala blízko hranice 550 eur. “Značné rozdiely pozorujeme z pohľadu veľkosti žiadateľa. U mikropodnikov sa v posledných mesiacoch vyplácaná pomoc na jedného zamestnanca dlhodobo udržuje na úrovni okolo 660 eur,” ilustrovala hovorkyňa a dodala, že pri malých a stredných podnikoch eviduje rezort práce určitý pokles priemerného mesačného príspevku, a to pod 493 eur za mesiac jún. U veľkých podnikov pozoruje výraznejšie medzimesačné výkyvy vo výške priemernej pomoci. “Za mesiac jún pripadalo na jedného zamestnanca veľkého podniku o takmer 100 eur menej ako v predošlom mesiaci, teda okolo 355 eur na jednu podporenú osobu,” vyčíslila hovorkyňa.
      
Zo sektorového pohľadu dochádza podľa jej slov len k veľmi malým posunom. Naďalej najväčšiu pomoc čerpajú podniky pôsobiace v priemyselnej výrobe, ktorých podiel na pomoci za mesiac jún bol na úrovni takmer 28 %. Nasledujú subjekty pôsobiace v stavebníctve s podielom nad 15 % a veľkoobchode a maloobchode s takmer 14-percentným podielom. “V letných mesiacoch sme pozorovali znižovanie čerpania u žiadateľov z odvetvia ubytovacích a stravovacích služieb, ktorých podiel klesol z aprílových 12,3 % na júnových 8,7 %, čo súvisí najmä so sezónnym charakterom tohto odvetvia,” uzavrela Rovenská.

Zdroj: TASR   Foto:  Pomáhame ľuďom

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."