Spravodajstvo
Čas čítania 01:55
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Slovensko bude domovom pre Európsky orgán práce

Slovensko bude domovom pre Európsky orgán práce.

Bratislava 4. októbra (TASR) – Slovensko bude domovom pre Európsky orgán práce. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) a výkonný riaditeľ Európskeho orgánu práce (ELA) Cosmin Boiangiu v pondelok podpísali medzinárodnú zmluvu o sídle orgánu. Na sídlo kandidovali v roku 2019 spoločne so Slovenskou republikou aj Lotyšsko, Cyprus a Bulharsko. V tajnom hlasovaní vyhralo Slovensko hneď v prvom kole s počtom hlasov 15.
      
“Som veľmi rád, že v Bratislave vzniká sídlo tak významnej inštitúcie, akou je Európsky orgán práce. Slovensko je pracovitá krajina, ktorá môže v tejto oblasti ponúknuť veľa. Verím, že sa Európsky orgán práce bude u nás cítiť ako doma,” uviedol Krajniak.
      
“Je viac než symbolické, že európska agentúra zodpovedná za spravodlivú mobilitu pracovnej sily má svoje sídlo v krajine, ktorá sa nachádza v srdci Európy. Zmluva o sídle je míľnikom v krátkej histórii ELA, ktorá formalizuje Slovensko ako domov Európskeho orgánu práce,” pokračoval Boiangiu.
      
Obaja podpísali v júni 2021 Memorandum o poskytovaní asistenčných služieb pre ELA. Zamestnancom a ich rodinným príslušníkom budú poskytnuté asistenčné služby po ich presťahovaní na Slovensko. Podpora bude zameraná na úradné záležitosti, zabezpečenie základných životných podmienok či zdravotnú starostlivosť.
      
Európsky orgán práce sídli v budove na Landererovej 12 v centre Bratislavy. Jeho zriadením vzniká niekoľko stoviek nových pracovných miest. Hlavným cieľom Európskeho orgánu práce je zlepšiť implementáciu pravidiel Európskej únie v oblasti cezhraničnej pracovnej mobility a koordinácie sociálneho zabezpečenia. K úlohám patrí aj podpora členských štátov EÚ pri poskytovaní informácií jednotlivcom a zamestnávateľom o ich právach a povinnostiach vyplývajúcich z právnych predpisov Únie v oblastiach mobility pracovnej sily, voľného pohybu služieb a koordinácie sociálneho zabezpečenia. ELA taktiež koordinuje spoluprácu medzi členskými štátmi, predovšetkým pri spoločných inšpekciách.

Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."