Spravodajstvo
Čas čítania 04:00
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Pandémia spôsobila, že sa sabatikal opäť stáva aktuálnou témou

Pandémia nového koronavírusu vplýva na duševné zdravie zamestnancov.

Bratislava 16. októbra (TASR) – Pandémia nového koronavírusu vplýva na duševné zdravie zamestnancov. V tomto kontexte sa stáva opäť aktuálnou témou sabatikal, teda nástroj proti vyhoreniu. Žiadajú ho zaviesť napríklad odborári pôsobiaci v IT spoločnosti Dell Slovensko, ale v určitých formách ho umožňujú aj iné IT firmy.
      
Odbory v spoločnosti Dell nedávno predložili vedeniu firmy návrh kolektívnej zmluvy s 30 opatreniami. Okrem vyššieho odstupného, mimoriadneho bonusu pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím či pružnejšieho pracovného času pre rodičov s deťmi žiadajú aj platené voľno po odpracovaní desiatich rokov až na šesť mesiacov s náhradou mzdy vo výške 35 % mesačného platu. Ide o tzv. sabatikal, ktorý sa v niektorých krajinách vo firmách poskytuje zamestnancom, aby sa zotavili pre vysoké pracovné nasadenie a predišli tak vyhoreniu.
      
Sabatikal alebo dlhšie voľno ako aktuálnu tému však vnímajú aj ďalšie IT firmy na Slovensku. Napríklad podľa spoločnosti ESET túto potrebu zotavovania sa z práce zdôraznila aj pandémia. “Pri dlhodobej práci z domácnosti je pre mnohých zamestnancov náročné oddeliť pracovný a súkromný život. Preto, ak potrebuje zamestnanec čas na regeneráciu, pristupujeme ku každému prípadu individuálne a snažíme sa nájsť najlepšie riešenie,” povedala pre TASR Daniela Škripková z oddelenia ľudských zdrojov spoločnosti.
      
Erika Pallayová zo spoločnosti Softec Group pre TASR uviedla, že pre túto firmu zamestnanecký benefit v podobe sabatikalu nie je žiadnou novinkou. Funguje už štyri roky, doteraz ho využili 12 zamestnanci. “Dôvody, pre ktoré sa naši zamestnanci zaujímali a využili sabatikal, sú rôzne. Dlhšia kariérna prestávka nie je len záchrana pred vyhorením, ale aj na splnenie si napríklad cestovateľských snov či na venovanie sa koníčkom,” vymenovala Pallayová.

Sabatikal nie je lacná záležitosť, poskytujú ho najmä korporáty

Bratislava 17. októbra (TASR) – Sabatikal, teda dlhšie platené voľno pre dlhoročných zamestnancov ako prevencia proti vyhoreniu, nie je lacná záležitosť, preto si ho môžu dovoliť najmä veľké nadnárodné korporácie, ktoré majú väčšie finančné možnosti. Zároveň by tento benefit mohol spôsobiť vo firmách aj výpadky zamestnancov. Pre TASR to uviedli viaceré zamestnávateľské združenia v nadväznosti na požiadavku odborárov v spoločnosti Dell Slovakia, ktorí od vedenia slovenskej pobočky tohto IT korporátu žiadajú polročné voľno pre zamestnancov, ktorí odpracovali desať rokov, s náhradou mzdy vo výške 35 % platu.
      
Podľa tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) SR Martina Hoštáka sabatikal nie je scenárom zo vzdialených sci-fi filmov a mnohé firmy ho poskytujú aj v súčasnosti, avšak v neplatenej forme. “Podobu, akú navrhujú zmienené odbory, však považujem, a to nielen v slovenských podmienkach, za nereálnu,” povedal pre TASR s tým, že v praxi by si to nemohla dovoliť žiadna firma, a to nielen z finančných dôvodov, ale ani pre výpadok zamestnancov. Už teraz na trhu eviduje totálny nedostatok pracovníkov, čo potvrdzujú i dáta, podľa ktorých úrady práce hlásia viac než 70.000 neobsadených pracovných miest. “Sabatikal by spôsobil, že by došlo k ešte masívnejšiemu výpadku pracovných síl,” skonštatoval Hošták.
      
Firmy podľa jeho slov majú v tejto oblasti aj iné možnosti, napríklad flexibilný pracovný čas, sociálne programy zamerané na podporu zdravého životného štýlu či psychohygienu a rôzne druhy školení zameraných práve na zabránenie vyhoreniu.
      
Hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Miriam Filová pripustila, že firmy tento benefit vnímajú, avšak nie je vôbec lacný, preto ho ponúkajú skôr veľké korporácie s väčšími rozpočtovými možnosťami. “V prípade firiem s niekoľkými zamestnancami by zároveň absencia čo i len jedného kľúčového zamestnanca na obdobie niekoľkých mesiacov mohla ohroziť chod firmy,” povedala pre TASR.
      
Zároveň poznamenala, že súčasné nastavenie takéhoto benefitu nie je z pohľadu zamestnávateľov dostatočne atraktívne. “Ak sa však zavedú väčšie daňovo-odvodové úľavy, prípadne iné motivácie, je možné, že firmy začnú o tomto benefite viac uvažovať,” uzavrela Filová.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."