Spravodajstvo
Čas čítania 01:15
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Výpomoc manžela či súrodenca v s.r.o. už možno nebude nelegálnou prácou

Minister práce navrhol rozšíriť výnimku z nelegálneho zamestnávania a nelegálnej práce na spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré majú najviac dvoch spoločníkov v príbuzenskom vzťahu – manželia, súrodenci – a na ich príbuzných v priamom rade (tiež manželia alebo súrodenci), ak títo príbuzní sú dôchodkovo poistení, sú poberateľmi dôchodkov alebo sú študenti do 26 rokov.

Bratislava 29. októbra (TASR) – Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) navrhol rozšíriť výnimku z nelegálneho zamestnávania a nelegálnej práce na spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.), ktoré majú najviac dvoch spoločníkov v príbuzenskom vzťahu – manželia, súrodenci – a na ich príbuzných v priamom rade (tiež manželia alebo súrodenci), ak títo príbuzní sú dôchodkovo poistení, sú poberateľmi dôchodkov alebo sú študenti do 26 rokov. Vyplýva to z novely zákona o nelegálnej práci, ktorú minister predložil do medzirezortného pripomienkového konania (MPK). Materiál je zverejnený na portáli Slov-lex.sk.
      
“Cieľom návrhu je zefektívnenie a zjednotenie postupov pri výkone kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania,” skonštatoval rezort v predkladacej správe. Zmena sa dotkne aj kontroly, už ju zrejme nebude vykonávať Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) či úrady práce, ale kompetencia sa plne presunie na inšpektoráty práce. Dôvodom je súčasná nejednotnosť postupu kontroly, a tiež aj odbremenenie ústredia a úradov práce od činností, ktoré nie sú ich hlavnými činnosťami, a to najmä teraz počas pandémie nového koronavírusu.
      
Minister navrhuje, aby novela začala platiť od 1. januára 2023. Medzirezortné pripomienkové konanie má trvať do 18. novembra tohto roka.

Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."