Spravodajstvo
Čas čítania 01:36
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Ministerstvo práce doteraz na prvej pomoci vyplatilo vyše 2,2 miliardy eur

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR k 15. novembru vyplatilo vyše 2,2 miliardy eur na prvej pomoci.

Bratislava 19. novembra (TASR) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR k 15. novembru vyplatilo vyše 2,2 miliardy eur na prvej pomoci. Podporilo tak okolo päť miliónov mesačných príjmov zamestnancov vrátane samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO). Informovalo o tom tlačové oddelenie rezortu práce.
      
“Finančnú pomoc na zmiernenie negatívnych sociálnych a ekonomických dosahov budeme vyplácať až do konca roka. Príspevky poskytujeme vo výške pôvodnej schémy prvej pomoci s výnimkou opatrenia 3B,” poznamenalo tlačové oddelenie.
      
Inštitút sociálnej politiky zároveň zverejnil v poradí už 18. aktualizáciu komentáru o sociálnej pomoci rodinám a pracujúcim v čase pandémie. V najnovšej aktualizácii sú dostupné údaje za september 2021 a zároveň aj aktualizované čísla za predchádzajúce mesiace.
      
“Najintenzívnejšie čerpajú záujemcovia pomoc z opatrenia 2 a 3A. Za júl a september poskytujeme najväčšiu časť pomoci, viac ako 50 %, prostredníctvom opatrenia 2. Ďalších približne 40 % vyplácame cez 3A a zvyšných zhruba desať percent zostáva na ostatné opatrenia,” tlmočil rezort práce.
      
Rezort naďalej sleduje dominanciu mikropodnikov v čerpaní príspevkov prvej pomoci. Podniky s maximálne deviatimi zamestnancami čerpajú viac ako dve tretiny vyplatenej prvej pomoci za september. Vývoj u malých a stredných podnikov je v posledných mesiacoch podľa tvrdení rezortu odlišný. Kým v máji a júni si malé a stredné kategórie podnikov udržiavali podiel na čerpaní blízko 18 %, respektíve 12 %, za júl a september došlo k zníženiu ich podielu na osem percent a zhruba päť percent.
      
“U veľkých podnikov evidujeme od začiatku roku medzimesačné výkyvy v podiele čerpanej pomoci. Ich podiel sa v septembri znížil na približne 16 % z júnových 18 %,” uzavrel rezort.

Zdroj: TASR   Foto:  Pomáhame ľuďom

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."