Spravodajstvo
Čas čítania 01:36
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Nezamestnanosť v novembri klesla na 6,64 %

Ide tak o zhruba 0,15-percentný pokles v porovnaní s októbrom tohto roka.

Bratislava 20. decembra (TASR) – Miera evidovanej nezamestnanosti za november tohto roka poklesla na 6,64 %. Informoval o tom v pondelok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) Karolom Zimmerom. Ide tak o zhruba 0,15-percentný pokles v porovnaní s októbrom tohto roka.
      
Krajniak zdôraznil, že vývoj nezamestnanosti signalizuje, že pracovný trh na Slovensku funguje a ľudia si napriek pandémii dokážu nájsť prácu. “Čo sa týka celkového počtu uchádzačov o zamestnanie, klesol o 0,16 % na 7,33 %,” dodal minister.
      
Podotkol, že miera evidovanej nezamestnanosti už poklesla takmer na úroveň, ktorá bola na prelome marca a apríla roku 2020. “Takže napriek pokračujúcim pandemickým vlnám sa nám podarilo stabilizovať trh práce a podporiť aktívnymi opatreniami ten pozitívny trend, aby čo najviac ľudí v prípade, že sa ich prevádzka uzavrie, vedelo nájsť prácu,” vyhlásil Krajniak.
      
V rámci ďalších štatistík spresnil, že medziročne miera evidovanej nezamestnanosti poklesla o 1,75 %. Situáciu preto hodnotí ako výrazne lepšiu než bola minulý november.
      
Celkovo si v novembri našlo prácu 10.900 uchádzačov. Minister si preto myslí, že tí, ktorí z nejakého dôvodu prídu o prácu, majú dostatok možností nájsť si novú.
      
Vyzdvihol aj to, že na trhu práce sa darí aj mladým ľuďom po skončení školy. V súčasnosti je ich evidovaných asi 26.000, čo znamená pokles. “Čiže aj mladí ľudia si dokážu nájsť prácu,” podotkol Krajniak.
      
Minister poznamenal, že trend poklesu v rámci mesačného porovnávania toho, koľko ľudí sa prišlo na úrady práce zaevidovať, pokračuje aj ďalej. V novembri sa ich prišlo zaevidovať historicky najmenej od roku 2000.

Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."