Vzdelávanie
Čas čítania 02:14
Vzdelávanie
Kategória:
Vzdelávanie

Vyše 42.000 deviatakov môže od utorka podať prihlášku na stredné školy

Od začiatku februára si viac ako 42.000 deviatakov môže podať prihlášku na stredné školy.

Bratislava 1. februára (TASR) – Od začiatku februára si viac ako 42.000 deviatakov môže podať prihlášku na stredné školy. Termín podania prihlášky na vzdelávanie v strednej škole sa zjednotil a pre všetky odbory vzdelávania je rovnaký. Prihlášku je potrebné podať do 20. marca. TASR o tom informoval odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
      
Tento rok nadobudla účinnosť novela školského zákona, ktorá upravuje aj spôsob podávania prihlášky na stredné školy pre školský rok 2022/2023. Po novom bude zákonný zástupca vypĺňať iba jednu prihlášku. Žiak si môže podať prihlášku na maximálne štyri odbory, z toho najviac dva, ktoré si nevyžadujú overenie nadania a talentu a najviac dva odbory, na ktoré sa robia talentové skúšky. “Poradie škôl na prihláške, ktoré vyjadruje záujem žiaka, má len informačný charakter pre riaditeľov základných a stredných škôl. Žiaci majú stále možnosť potvrdiť rozhodnutie o prijatí na vzdelávanie v ktorejkoľvek zo škôl, na ktorú boli prijatí,” uviedol rezort školstva.
      
Prihlášku je možné podať elektronicky alebo v listinnej podobe s podpismi oboch zákonných zástupcov. Prihláška je platná aj s podpisom jedného z rodičov, ak sa zákonní zástupcovia dohodli, že prihlášku podpisuje iba jeden z nich, a ak o tejto skutočnosti doručia riaditeľovi strednej školy písomné vyhlásenie, alebo o tomto fakte existuje rozhodnutie súdu.
      
Riaditeľ strednej školy môže prijať iba kompletnú prihlášku uchádzača o strednú školu, čo znamená, že musí obsahovať všetky požadované prílohy. “Ak tomu tak nie je, riaditeľ vyzve rodičov na doplnenie prihlášky, aby ju do určeného termínu skompletizovali,” priblížili z rezortu školstva. Termín podania prihlášky je pre všetky odbory vzdelávania rovnaký. Prihlášku je potrebné podať do 20. marca.
      
Prijímacie konanie bude v dvoch termínoch. V prípade odborov, v ktorých sa nevyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania bude prvý termín 2. mája (v prípade potreby aj 3.5.) a druhý 9. mája (v prípade potreby aj 10.5.). Pri odboroch, v ktorých sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností (takzvané talentové odbory), sa bude prvý termín konať 4. mája (v prípade potreby 5.5. aj 6.5.) a druhý 11. mája (prípadne 12.5. a 13.5.). V prípade stredných športových škôl sa bude okrem termínov pre talentové odbory overovať aj športový výkon v čase od 21. marca do 14. apríla.

Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."