Mzdy a analýzy
Čas čítania 02:00
Mzdy a analýzy
Kategória:
Mzdy a analýzy

Každý druhý Slovák bude tento rok bez dovolenky

Zároveň platí, že ak sa už ľudia na dovolenku chystajú, v drvivej väčšine je to na 5 a viac dní (81%).

Bratislava 20. júna (TASR-OTS) – Plánujete tento rok dovolenkovať mimo svojho bydliska? Ak sa chystáte na dovolenku, bude to doma či v zahraničí? Ako plánujete stráviť svoju dovolenku? Aký je váš rozpočet na tohtoročnú dovolenku? Na tieto otázky sa pýtali Slovákov v prieskume pre tohtoročnú letnú sezónu.
      

Väčšina z nás zostáva doma

„Prieskum sme realizovali s agentúrou Focus v závere mája, tesne pred štartom letnej sezóny, aby sme zachytili aktuálnu cestovateľskú náladu Slovákov,“ hovorí Ivan Bobošík, PR konzultant poisťovne Groupama.

Dáta z prieskumu naznačujú, že každý druhý Slovák zostáva tento rok doma a dovolenku neplánuje. Respondenti, ktorí dovolenku plánujú (48%) „sú prevažne v mladšom a strednom veku, s vyšším vzdelaním, z nemanuálnych profesií, podnikatelia a živnostníci. Celkovo ide o skupinu ľudí s vyššími mesačnými príjmami domácnosti nad 1600 EUR,“ vysvetľuje riaditeľ agentúry Focus, Martin Slosiarik.

Zároveň platí, že ak sa už ľudia na dovolenku chystajú, v drvivej väčšine je to na 5 a viac dní (81%).
      

Lákadlom je more a turistika

Tatry, Gemer či Zemplínska Šírava pre toto leto asi nebudú veľkým lákadlom. Doma sa chystá dovolenkovať menej ako polovica respondentov, ktorí dovolenku tento rok plánujú (40%). Tí sa najviac tešia na chaty, turistiku na horách či kúpaliská a aquaparky.
      
Pre dovolenkujúcich, ktorí sa chystajú do zahraničia (60%) je cieľ ich dovolenky jednoznačný. Takmer všetci, ktorí budú dovolenkovať v zahraničí, plánujú cestovať za morom (85%).

Poznávacie zájazdy či návšteva rodiny nepatria medzi preferované spôsoby, ako tráviť letnú dovolenku a plánuje ich len 14%, resp. 9% dovolenkujúcich v zahraničí.
      

Aký rozpočet majú Slováci tento rok na dovolenku?

Asi nie je prekvapením, že dovolenkujúci v zahraničí majú pripravený väčší rozpočet ako dovolenkujúci na Slovensku. Takmer všetci respondenti (82%), ktorí budú tráviť dovolenku na Slovensku, plánujú minúť najviac 1000 EUR.

Naopak, takmer tri štvrtiny ľudí (67%), ktorí sa chystajú na dovolenku do zahraničia počítajú s celkovými nákladmi nad 1000 EUR. Pätina z nich dokonca plánuje minúť viac ako 2000 EUR. Dovolenka na Slovensku tak bude podľa očakávaní respondentov výrazne lacnejšia.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."