Zamestnávatelia
Čas čítania 01:24
Zamestnávatelia
Kategória:
Zamestnávatelia

Sociálna poisťovňa zverejnila kalkulačku na informatívny výpočet poistného SZČO

Sociálna poisťovňa pripravila na svojej webovej stránke kalkulačku pre informatívny výpočet poistného samostatne zárobkovo činných osôb od 1. júla tohto roku.

Bratislava 24. júna (TASR) – Sociálna poisťovňa pripravila na svojej webovej stránke kalkulačku pre informatívny výpočet poistného samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) od 1. júla tohto roku. Podľa nej SZČO zistia, či im vznikne od 1. júla tohto roka, respektíve od 1. októbra tohto roka povinnosť platiť sociálne poistenie a vypočítajú jeho výšku. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
      
Do kalkulačky najprv vložia údaj o príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Kalkulačka oznámi, či SZČO k 1. júlu, respektíve k 1. októbru tohto roka vzniklo, alebo trvá povinné nemocenské a dôchodkové poistenie.
      
Ak je SZČO povinná platiť poistné, pokračuje kliknutím na Vypočítaj vymeriavací základ. Následne postupuje tak, ako ho vedie kalkulačka v návode. Ak SZČO pozná svoj vymeriavací základ, môže do kalkulačky zadať iba tento údaj. Po kliknutí na Vypočítaj kalkulačka zobrazí poistné na sociálne poistenie.
      
“Výpočet v kalkulačke je informatívny a Sociálna poisťovňa bude informovať SZČO o zmene v ich poistení do 21. júla 2022. Sociálna poisťovňa pošle SZČO oznámenie, ak jej od 1. júla 2022 vzniká povinné poistenie, a tiež ak jej povinné poistenie pokračuje alebo zaniká,” avizoval Kontúr. Prvú platbu za júl potom SZČO uhradí do 8. augusta. Sociálna poisťovňa bude v októbri  podobne informovať aj SZČO, ktoré majú predĺženú lehotu na podanie daňového priznania.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."