Spravodajstvo
Čas čítania 01:35
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Od augusta budú môcť získať vodičské oprávnenie na autobus či nákladiak i mladší

Od augusta tohto roka budú môcť vodičské oprávnenie na autobus alebo nákladné vozidlo získať aj mladší.

Bratislava 31. júla (TASR) – Od augusta tohto roka budú môcť vodičské oprávnenie na autobus alebo nákladné vozidlo získať aj mladší. Tieto zmeny prináša novela zákona o cestnej premávke, ktorá 1. augusta nadobudne účinnosť.
      
Vodičské preukazy C a CE budú môcť získať už vodiči vo veku 18 rokov namiesto súčasných 21. Pri vozidlách skupín D a DE sa minimálny vek zníži z 24 na 21 rokov. Podmienkou je absolvovanie kurzu základnej kvalifikácie. Slovenská legislatíva sa tak má zosúladiť so smernicou Európskej únie.
      
Vodičské oprávnenie skupiny D a DE, ktoré bolo udelené po dovŕšení veku 21 rokov a jeho držiteľ získal len zrýchlenú základnú kvalifikáciu, bude do dovŕšenia veku 23 rokov oprávňovať len na vedenie vozidiel pravidelnej autobusovej dopravy na autobusovej linke, ktorá nepresahuje 50 kilometrov.
      
Vodičské oprávnenie skupiny B zároveň bude oprávňovať jeho držiteľa viesť aj motorové vozidlá do 4,25 tony s pohonom na alternatívne palivá.
      
Zníženie minimálneho veku presadzovalo aj Združenie cestných dopravcov SR Česmad Slovakia. Odvolávalo sa pritom na nedostatok profesionálnych vodičov v cestnej doprave. Zníženie veku je podľa združenia jedným z riešení, ktoré uľahčí prístup k povolaniu vodiča mladým po skončení vzdelávania.
      
Novela zákona okrem iného prináša aj sprísnenie sankcií za výrazné prekročenie rýchlosti či za telefonovanie za volantom. Medzi porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom sa zaradí držanie a obsluhovanie telefónu bez systému “voľné ruky” počas vedenia vozidla. Zároveň sa ukončia niektoré výnimky či dočasné zrušenia niektorých povinností, ktoré sa zaviedli v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."