Spravodajstvo
Čas čítania 01:56
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Zariadenie sociálnych služieb v Bijacovciach má byť dokončené v roku 2024

V novej organizácii by malo pracovať približne do 40 zamestnancov.

Prešov 3. októbra (TASR) – Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa pustil do prestavby nepoužívaného internátu Strednej odbornej školy lesníckej v Bijacovciach v okrese Levoča. Jeho objekt zrekonštruuje na nové pobytové zariadenie sociálnych služieb pre pacientov s Alzheimerovou, Parkinsonovou chorobou a demenciou. Celkové náklady na projekt predstavujú 7,3 milióna eur. Zariadenie by malo byť do užívania odovzdané koncom roka 2024. V pondelok si zhotoviteľ, spoločnosť Chemkostav Michalovce, prevzal stavenisko. TASR o tom informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.
      
“Budujeme tu zariadenie novej generácie tretieho veku, ktoré našim najzraniteľnejším zabezpečí dôstojnú starobu a poskytne im službu, ktorú dnes ľudia tak veľmi potrebujú,” uviedol predseda PSK Milan Majerský. Objekt bude podľa jeho slov zároveň spĺňať všetky najnovšie technické, energetické a environmentálne normy, čo prinesie úspory v rámci jej celkovej prevádzky.
      
“Budova bude pozostávať prakticky z troch častí. Rekonštruujeme ju ako celok, kde všetko pôvodné pôjde von a objekt dostane novú fasádu, strechu, nové podlahy, sociálne zariadenia, inštalácie. Zároveň sa k objektu pristaví externý presklený výťah a jeho súčasťou bude aj lávka, ktorá prepojí exteriér zariadenia s jeho interiérom, čo umožní klientom vychádzku do parku, resp. do záhrady,” vyjadril sa k projektu prestavby objektu v Bijacovciach Ján Sabo zo spoločnosti Chemkostav.
      
Nové zariadenie sociálnych služieb bude disponovať kapacitou 36 miest. “V budove sa po rekonštrukcii plánuje zriadiť ďalších 20 miest v Dome ošetrovateľskej starostlivosti. Okrem zriadenia nového subjektu PSK prinesie do regiónu tiež nové pracovné miesta. V novej organizácii by malo pracovať približne do 40 zamestnancov,” doplnila Jeleňová.
      
Ako povedala, pridanou hodnotou celého projektu je multigeneračné prepojenie seniorov a juniorov v pokojnom prostredí areálu lesníckej školy a s nadväznosťou budúceho realizovania dobrovoľníckej činnosti.
      
Krajská samospráva projekt financuje z viacerých zdrojov. Na jeho realizáciu využije úver z Európskej investičnej banky vo výške 2,1 milióna eur, ako aj 4 milióny eur z plánu obnovy. Financie vo výške 1,2 milióna eur zainvestuje do prestavby z vlastných zdrojov.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."