Mzdy a analýzy
Čas čítania 02:09
Mzdy a analýzy
Kategória:
Mzdy a analýzy

Miera nezamestnanosti v 3. štvrťroku klesla na 6,0 %

Počet ľudí bez práce v 3. štvrťroku medziročne klesol o 10,6 % a dosiahol 167.900 osôb.

Bratislava 2. decembra (TASR) – Počet ľudí bez práce podľa Výberového zisťovania pracovných síl (VZPS) v 3. štvrťroku medziročne klesol o 10,6 % a dosiahol 167.900 osôb. Nezamestnaných tak ubúdalo už piaty štvrťrok za sebou. Miera nezamestnanosti uvádzajúca podiel nezamestnaných z ekonomicky aktívnych osôb predstavovala 6,0 %, medziročne sa znížila o 0,7 percentuálneho bodu (p. b.). Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
      
Väčšinu spomedzi nezamestnaných, takmer 111.000 osôb, tvorili ľudia bez práce jeden rok a viac. Medziročne ich počet vzrástol o desatinu a ich podiel spomedzi nezamestnaných dosiahol 66,1 %. Krátkodobá nezamestnanosť medziročne klesla o štvrtinu na 57.100 osôb, ide o ľudí, ktorí boli bez práce kratšie než 12 mesiacov.
      
Úbytok nezamestnaných sa medziročne prejavil vo všetkých vekových skupinách. Spomedzi početnejších vekových kategórií najvýraznejšie relatívne poklesy nastali v skupine 55- až 59-ročných, z ktorej ubudla tretina osôb, a súčasne v kategórii 25- až 34-ročných s úbytkom takmer 15 % osôb.
      
Z pohľadu ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac osôb naposledy pracovalo v priemysle, obchode a v stavebníctve. Viac než 29 % nezamestnaných boli osoby, ktoré doposiaľ nikdy nepracovali. Do tejto skupiny patria aj absolventi škôl.
      
Z regionálneho hľadiska počet nezamestnaných v 3. štvrťroku 2022 medziročne klesol vo všetkých krajoch Slovenska. Relatívne najviac nezamestnaných ubudlo v Trnavskom kraji (úbytok o 33,4 %) a v Žilinskom kraji (o 27,5 %). Najviac nezamestnaných bolo naďalej v Prešovskom kraji (vyše 40.000 osôb), v Košickom kraji (vyše 34.000 osôb) a v Banskobystrickom kraji (takmer 33.000 osôb).
      
Najvyššia miera nezamestnanosti pretrvávala v Banskobystrickom a Prešovskom kraji, kde sa pohybovala okolo úrovne 10 %. V Košickom kraji dosiahla 9 %. Naopak, najnižšia miera nezamestnanosti sa zaznamenala v Bratislavskom kraji (2,1 %). Za ním nasledovali Trenčiansky a Žilinský kraj s hodnotou pod 4 %.  Z pohľadu dynamiky vývoja najvýraznejšia zmena v miere nezamestnanosti nastala v Trnavskom kraji (pokles o 2 p. b.) a v Žilinskom kraji (pokles o 1,4 p. b.). Pokles miery nezamestnanosti zaznamenali všetky kraje s výnimkou Trenčianskeho a Banskobystrického kraja, kde sa miera nezamestnanosti udržala približne na minuloročnej úrovni.    
      
Počas deviatich mesiacov roka 2022 počet ľudí bez práce medziročne klesol o 9,6 % a počet nezamestnaných dosiahol 170.900 osôb. Miera nezamestnanosti v SR sa znížila o 0,7 p. b. na 6,2 %.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."