Spravodajstvo
Čas čítania 01:06
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Spoločnosť Duslo chce vybudovať linku na výrobu palív z odpadových plastov

Spoločnosť zo Šale Duslo plánuje vyrábať palivá z odpadových plastov. Do novej linky na výrobu nafty a benzínu chce investovať približne 22,6 milióna eur, spoločnosť tak plánuje udržať zamestnanosť v regióne potenciálnym vytvorením nových pracovných miest.

Šaľa 28. februára (TASR) – Akciová spoločnosť zo Šale Duslo plánuje vyrábať palivá z odpadových plastov. Do novej linky na výrobu nafty a benzínu chce firma investovať približne 22,6 milióna eur. Palivo bude vyrábať z pyrolýzneho oleja, ktorý vzniká z plastového odpadu.
      
Ako sa uvádza v projekte predloženom na posúdenie vplyvov na životné prostredie EIA, Duslo chce ročne spracovať 45.000 ton pyrolýzneho oleja, z ktorého vyrobí 8000 ton benzínovej a 32.000 ton dieselovej frakcie. Realizácia stavby je naplánovaná na roky 2024 až 2025.
      
Vstupnou surovinou celého procesu bude pyrolýzny olej, ktorý vzniká pyrolýznym spracovaním plastového odpadu. Ten bude Duslo dovážať od externých subjektov. Ako uvádza spoločnosť vo svojom zámere, výstupom chemickej recyklácie bude finálny výrobok, ktorý bude štruktúrou i vlastnosťami kompatibilný s motorovými palivami v súlade s európskymi normami pre benzínovú i dieselovú frakciu.
      
Palivá z odpadových plastov chce firma vyrábať vo svojom areáli, v objektoch, ktoré momentálne nevyužíva. “Duslo, a. s., tak plánuje udržať zamestnanosť v regióne potenciálnym vytvorením nových pracovných miest a upevniť svoju konkurencieschopnosť na trhu,” konštatuje sa v projekte.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."