Mzdy a analýzy
Čas čítania 02:46
Mzdy a analýzy
Kategória:
Mzdy a analýzy

Home office sa stáva novou normou

Home office alebo práca z domu sa stáva novou normou. Zamestnanci v informačných technológiách, odborných a vedeckých činnostiach zvyšujú počty pracujúcich na diaľku.

Bratislava 7. mája (TASR) – Home office alebo práca z domu sa stáva novou normou. Zamestnanci v informačných technológiách, odborných a vedeckých činnostiach zvyšujú počty pracujúcich na diaľku. Uviedla to Natália Cíbiková z úseku trhu práce a ľudských zdrojov výskumno-štatistickej a poradensko-konzultačnej spoločnosti Trexima Bratislava na základe ich prieskumu.
      
Údaje zahŕňajú roky 2017 až 2022 ku koncu júna, spresnil Samuel Filadelfi z firmy. Vysvetlil, že dopytovanie na základe definície Zákonníka práce o domáckej práci a telepráci zahŕňa informácie o zamestnancoch, ktorí majú tieto formy práce v zmluve. Nejde teda o činnosť, ktorú zamestnanec z domácnosti vykonáva príležitostne alebo za mimoriadnych okolností.
      
Na Slovensku podiel pracovníkov s prácou z domu vlani prekročil jedno percento, rásť začal v roku 2020, kým v rokoch 2017 až 2019 sa pohyboval okolo 0,2 %. “Ak považujeme počet zamestnancov s home officom v bázickom roku 2017 za 100 %, tak vlani to bolo až 448 %, teda počet týchto pracovníkov počas sledovaného obdobia v SR narástol takmer 4,5-násobne,” vyčíslil Filadelfi. Podľa neho sa bude trend práce z domu naďalej zvyšovať.
      
Doplnil, že v tradične silných odvetviach na Slovensku však podiel zamestnancov na home office ani vlani neprekročil pol percenta. Ide o sektory ako obchod, priemysel, stavebníctvo, doprava, ale aj vzdelávanie a zdravotníctvo.
      
Vo vzdelávaní bol podiel pracovníkov na home office 0,22 %, kým v roku 2017 to bolo 0,18 %. V priemyselnej výrobe, ktorá sa v najvýraznejšej miere podieľa na hrubom domácom produkte v SR, prišlo medzi rokmi 2017 a 2022 k nárastu podielu zamestnancov na home office z 0,1 % na 0,3 %.
      
Home office zvyšuje flexibilitu a produktivitu, uviedol Filadelfi. Dodal, že napriek tomu nedosahuje svoj potenciál v odvetviach ako administratíva a verejná správa. “Najmä vo verejnej správe sa podiel zamestnancov s home officom takmer nezmenil,” upozornil.
      
Jedným z najpriaznivejších pre prácu na diaľku sa podľa Filadelfiho stal sektor informácie a komunikácie. Neustále sa prispôsoboval meniacej sa situácii a hľadal nové spôsoby práce.
      
V rokoch 2017 a 2018 tvoril podiel zamestnancov v informáciách a komunikáciách pracujúcich z domu približne 0,4 %, no odvtedy sa situácia podľa slov Filadelfiho menila rýchlo. Do vlaňajška sa podiel zamestnancov v tomto sektore, ktorí pracujú z domu, zvýšil na 12 %, čo je najviac spomedzi všetkých segmentov hospodárstva SR.
      
V sektore odborné, vedecké a technické činnosti, kde sa podobné trendy tiež prejavujú, bol nárast podielu pracovníkov s home officom druhý najvýraznejší, a to na vlaňajších šesť percent z jedného percenta v roku 2017. Ďalším zo segmentov, ktorý sa podľa Filadelfiho výrazne presúva na prácu z domu, sú finančné a poisťovacie činnosti.
      
Vlani mali približne štyri percentá zamestnancov v tomto sektore v pracovnej zmluve home office, pričom v roku 2017 to bolo 0,1 %. Tento rast môže byť spojený s narastajúcim trendom digitalizácie a modernizácie finančného segmentu.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."