Spravodajstvo
Čas čítania 01:09
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Sociálne podniky zamestnávajú takmer 3500 znevýhodnených ľudí

Na Slovensku v súčasnosti existuje viac ako 530 registrovaných sociálnych podnikov. Zamestnávajú vyše 6300 ľudí, z toho 3495 sú zraniteľné a znevýhodnené osoby.

Bratislava 27. júla (TASR) – Na Slovensku v súčasnosti existuje viac ako 530 registrovaných sociálnych podnikov. Zamestnávajú vyše 6300 ľudí, z toho 3495 sú zraniteľné a znevýhodnené osoby. TASR o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Kristína Korenková.
        
Dodala, že mnohé z týchto spoločností realizujú inovatívne podnikateľské zámery. “Činnosť sociálnych podnikov nie je primárne zameraná na dosahovanie zisku, ale na napĺňanie rôznych spoločenských potrieb všeobecného záujmu, ktoré pre bežný podnikateľský sektor nemusia byť zaujímavé. Ide o rôzne spoločensky prospešné služby od zdravotnej starostlivosti, cez sociálnu pomoc, vzdelávanie a výchovu, po rozvoj telesnej kultúry či ochranu životného prostredia,” priblížila hovorkyňa.
        
Korenková podotkla, že takéto podniky tiež zamestnávajú zdravotne či sociálne znevýhodnené a zraniteľné osoby s problematickým uplatnením na trhu práce.
        
Vzniku nových sociálnych podnikov pomáhajú Regionálne centrá sociálnej ekonomiky. Sú zriadené v každom krajskom meste vrátane Bratislavy. “Bezplatne poskytujú informácie o možnostiach podpory pre subjekty sociálnej ekonomiky, ako aj nevyhnutnú pomoc a podporu pri žiadosti o priznanie štatútu registrovaného sociálneho podniku,” uviedla hovorkyňa rezortu práce.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."