Spravodajstvo
Čas čítania 01:32
Spravodajstvo
Kategória:
Spravodajstvo

Suma základnej zložky mzdy profesionálneho rodiča sa zvyšuje na 1034 eur

Od 1. septembra sa zvýši suma základnej zložky mzdy profesionálneho náhradného rodiča o 10 % na 1034 eur mesačne.

Bratislava 9. augusta (TASR) – Od 1. septembra sa zvýši suma základnej zložky mzdy profesionálneho náhradného rodiča o 10 % na 1034 eur mesačne. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády SR, ktorým sa ustanovuje vyššia suma základnej zložky mzdy profesionálneho náhradného rodiča, ktorý v stredu schválil vládny kabinet.
        
“Prijatie nariadenia vlády Slovenskej republiky bude mať pozitívny vplyv na hospodárenie 774 domácností profesionálnych náhradných rodičov, keďže dôjde k miernemu zvýšeniu finančných príjmov profesionálnych náhradných rodičov,” uvádza Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v analýze sociálnych vplyvov.
        
Priemerný plat profesionálneho náhradného rodiča je v súčasnosti 1692 eur. Prijatím nariadenia vlády SR dôjde k jeho navýšeniu o 10 %, teda 169,2 eura na 1861,2 eura. Profesionálni náhradní rodičia k 31. marcu tohto roka poskytovali starostlivosť 1369 deťom, ktoré boli na základe rozhodnutia súdov umiestnené v centrách pre deti a rodiny a mladým dospelým.
        
“Zvyšovanie ohodnotenia profesionálnych náhradných rodičov je jedným z predpokladov zvyšovania záujmu o výkon práce profesionálneho náhradného rodiča v centrách pre deti a rodiny. Predpokladaný nárast počtu profesionálnych náhradných rodičov je 30 ročne,” uviedol rezort práce.
        
Zvýšenie sumy základnej zložky mzdy zodpovedá miere zvýšenia základnej stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce
vo verejnom záujme o 10 % tak, ako to ustanovuje nariadenie vlády, ktorým sa ustanovujú zvýšené stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme od 1. septembra 2023.

Zdroj: TASR   Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."