Spravodajstvo
Lesezeit 01:44
Spravodajstvo
Kategorie:
Spravodajstvo

Slovensko má dlhodobo nedostatok posudkových lekárov

Slovensko má dlhodobo nedostatok posudkových lekárov, ktorí sú zahltení administratívou a túto činnosť navyše vykonávajú popri ambulantnej praxi.

Bratislava 16. februára (TASR) – Úrady nedodávajú rozhodnutia ani po uplynutí lehoty a ľuďom nezostáva nič iné, len čakať. Uviedla to v piatok poslankyňa Národnej rady (NR) SR Veronika Veslárová (PS).

“Ministerstvo práce túto situáciu dlhodobo ignoruje a zo zákonných lehôt sa na úradoch práce stal trhací kalendár. Niektoré z nich až teraz riešia žiadosti zo septembra 2022,” dodala Veslárová s tým, že mnohé rodiny čakajú na príspevky na opatrovanie a osoby so zdravotným znevýhodnením si musia sami platiť asistentské služby.

Poslankyňa NR SR Jana Hanuliaková (PS) priblížila, že situácia sa netýka len pár individuálnych prípadov. Taktiež prezentovala informácie o nevybavených žiadostiach, ktoré sa PS podarilo získať z viacerých úradov práce. Čísla sú podľa nej alarmujúce.

“V Prešove je zo 457 nevybavených žiadostí až 104 po lehote. V Dunajskej Strede je žiadostí 817, z nich vyše 400 po lehote. Podobná situácia je v Trnave či Komárne. Osoby so zdravotným znevýhodnením pritom môžu na rozhodnutie aj za dodržania všetkých zákonných lehôt čakať až 120 dní,” varovala Hanuliaková.

Poslankyňa NR SR Simona Petrík (PS) uviedla, že nejde len o niekoľko mesiacov, ale posudky meškajú aj niekoľko rokov, pričom ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) nemajú zabezpečené príspevky či potrebné pomôcky.

“Keď vláda rýchlosťou blesku vedela nájsť financie na 13. dôchodky alebo na zvýšenie ich vlastných ministerských platov, predpokladám, že pán minister Tomáš bude vedieť nájsť peniaze aj na tento akútny problém, ktorý sa negatívne dotýka stoviek čakateľov a čakateliek na príspevky, často aj detí. Je načase sa konečne prestať sústrediť len na seba a svojich ľudí a začať riešiť problémy, ktoré skutočne trápia ľudí na Slovensku,” uzavrela Petrík.

Zdroj: TASR  Foto:  Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."