Hľadám prácu
Lesezeit 06:31
Hľadám prácu
Kategorie:
Hľadám prácu

Čo sú to mäkké zručnosti (soft skills) a kde sa vám zídu?

Aký je význam mäkkých zručností v pracovnom živote a ako ich rozvíjať?

Trh práce je dnes vysoko konkurenčný a uchádzači o prácu preto musia hľadať nové spôsoby ako preukázať, že by ich daná firma mala uprednostniť oproti iným kandidátom s rovnakou kvalifikáciou. Inak povedané, vysokoškolský diplom má čoraz viac ľudí a vaše vedomosti, dlhoročná prax, plynulá angličtina a dva tituly nemusia byť zárukou toho, že dané miesto máte vo vrecku. Náboroví manažéri totiž čoraz častejšie uznávajú, že dôležitým rozlišovacím faktorom pri pracovných pohovoroch sú tzv. mäkké zručnosti (anglicky „soft skills“). Podľa správy Global Talent Trends spoločnosti LinkedIn považuje až 92 % profesionálov v oblasti získavania talentov mäkké zručnosti za rovnako dôležité, ak nie dôležitejšie, ako tvrdé zručnosti, keďže ich nadobudnutie trvá dlhší čas. Ukazuje sa tiež, že ak má človek vycibrené mäkké zručnosti, o to jednoduchšie sa naučí tie tvrdé. Naopak to však neplatí.

Tento trend potvrdzuje aj slovenský prieskum, v ktorom bolo približne 500 zamestnávateľov dotazovaných na kompetencie, ktoré považujú v súčasnosti za nedostatočné a pritom dôležité aj pre budúcnosť – veľmi vysoko sa umiestnili mäkké zručnosti ako tímová práca, schopnosť dosahovať ciele, kreativita či analýza a riešenie problémov.[1]

Čo sú to mäkké zručnosti?

Mäkké zručnosti zahŕňajú zmes medziľudských, komunikačných, charakterových vlastností a emočnej inteligencie. Inak povedané – sú to všetky zručnosti, ktoré viete univerzálne využiť bez ohľadu na konkrétne zamestnanie alebo profesiu. Soft skills teda hovoria viac o tom, aký človek je, ako sa správa alebo ako vie zapadnúť do tímu. Tzv. tvrdé zručnosti naopak predstavujú znalosti, vedomosti či pracovné zručnosti, teda všetko čo človek vie a ovláda.

Medzi kľúčové mäkké zručnosti patrí predovšetkým komunikácia (počúvanie aj rozprávanie), analytické myslenie, schopnosť myslieť inovatívne, kreativita, pracovná morálka, tímová práca, sebaovládanie, riadenie a vodcovské kvality, časový manažment, aktívne učenie sa, rozhodovanie, riešenie problémov a konfliktov, kritické myslenie, sieťovanie, empatia, odolnosť voči stresu a podobne.

Prečo význam mäkkých zručností stále rastie?

Určite si na to spomeniete aj zo školských čias. Všetci učitelia boli bez diskusie erudovanými odborníkmi, no zatiaľ čo na niektoré prednášky sme chodili s nadšením, iné boli nudným monotónnym utrpením, na ktorých študenti vyťahovali telefóny a odpočítavali minúty z nástenných hodín. Rozdiel je práve v mäkkých zručnostiach. Bez schopnosti zaujať či pútavo a efektívne komunikovať je totiž aj ten najvzdelanejší učiteľ len uspávačom hadov.

Firmám rovnako nezáleží na tom, či viete použiť konkrétny matematický vzorec. Chcú viac vidieť ako dokážete pracovať kreatívne, aké sú vaše komunikačné zručnosti, ako viete riešiť úlohy tímovo i samostatne, ako viete prejaviť iniciatívu a nadšenie.

Mnohé spoločnosti dnes majú pre rôzne pozície vytvorený tzv. kompetenčný model, v rámci ktorého sú zadefinované aj očakávané soft skills. V rámci pohovoru vám môže byť zadané vypracovanie úlohy, ktorá na základe vašej reakcie pomôže odhaliť, či ste človek, ktorý má dané kompetencie a ktorého potrebujú. Na pohovoroch a pri rozhovoroch s náborovými pracovníkmi sa čoraz častejšie môžete stretnúť aj so zdanlivo nesúvisiacimi či zvláštnymi otázkami: „Ktoré tri veci sú pre vás v práci najdôležitejšie?“, „Bola vám niekedy pridelená úloha mimo náplne vašej práce. Ako ste túto situáciu riešili?“, „Povedzte nám o sebe jednu najzaujímavejšiu vec, ktorá nie spomenutá vo vašom životopise.“ Opäť sa nejedná o rozmar, ale test, ktorý môže rozhodnúť o vašom prijatí alebo neprijatí.

Dobrou správou je, že svoje mäkké zručnosti, vrátane lepšej komunikácie, môžete zdokonaľovať v ktoromkoľvek veku. Okrem samoštúdia či firemných školení sú dnes dostupné aj rozmanité interaktívne kurzy.

Spomeňte svoje soft skills aj v životopise

Aj na základe našej analýzy na pracovnom portáli Worki.sk si všímame, že záujemci o prácu častokrát nevenujú spomenutiu mäkkých zručností v životopisoch a motivačných listoch dostatočnú pozornosť. Väčšina ľudí sa sústredí na vymenovanie formálneho vzdelania, posledných pracovných skúseností či tvrdých zručností – ako napríklad vodičský preukaz či certifikát cudzieho jazyka. Aj v prípade motivačných listov, ktoré by uchádzačom o prácu mali umožňovať odlíšenie sa od iných uchádzačov, častokrát chýba dôraz na mäkké zručnosti, vďaka ktorým by si personalisti mohli o kandidátoch vytvoriť lepší a ucelenejší obraz.

Aký je význam mäkkých zručností v pracovnom živote?

Kvalitné tvrdé zručnosti už dávno nie sú postačujúcim argumentom pokiaľ ide o pracovné povýšenie či zvýšenie platu.Výskumy ukazujú, že ľudia s rozvinutými mäkkými zručnosťami majú tendenciu dosahovať vyššiu mzdu. Potvrdzujú to aj výsledky štúdie z Poľska, ktorá poukazuje na to, že medzi skupinami charakterizovanými rôznou úrovňou zručností existujú štatisticky významné rozdiely v zárobkoch. Najviac pri tom boli oceňované také zručnosti ako podnikavosť/prejavovanie iniciatívy, koordinácia práce ostatných zamestnancov a kreativita.[2]

Zlepšovať sa musíme aj v osobnom živote

Hoci sa o soft skills najčastejšie hovorí v súvislosti s pracovným životom, v skutočnosti ich uplatňujeme dennodenne vo vzťahu k ostatným ľuďom, pri rozhodovaní, plánovaní a celkovom riadení vlastného života. Závery výskumu amerického Národného centra pre ekonomický výskum naznačujú[3], že mäkké zručnosti sú predpokladom úspechu v živote, a že úspech aj kauzálne zapríčiňujú. Autori zároveň konštatujú, že programy rozvíjajúce soft skills sú významné aj na celospoločenskej úrovni a mali by byť preto zahrnuté do centra záujmu tvorcov verejných politík. Človek, ktorého myslenie je orientované na ďalšie zdokonaľovanie totiž ťaží z pozitívnej aj negatívnej spätnej väzby svojho okolia.

Ktoré mäkké zručnosti sú najžiadanejšie?

Toto je 11 kľúčových mäkkých zručností podľa časopisu Forbes[4]:

  1. Komunikácia
  2. Vedenie/Líderstvo
  3. Tímová práca
  4. Kreativita
  5. Časový manažment
  6. Adaptabilita
  7. Riešenie problémov
  8. Pracovná etika
  9. Kritické myslenie
  10. Riešenie konfliktov
  11. Emočná inteligencia

[1] Prieskum realizovaný spoločnosťou Trexima Bratislava v rámci národného projektu Sektorovo riadenými inováciami k efektívnemu trhu práce v SR

[2] Grześkowiak, Alicja. 2020. Soft skills and earnings: evidence from a nationwide survey in Poland. International Journal of Economic Sciences, Vol. IX(1), pp. 102-120., Dostupné online: https://www.eurrec.org/ijoes-article-22048

[3]  Heckman, James J. & Kautz, Tim, 2012. Hard evidence on soft skills. Dostupné online: http://www.nber.org/papers/w18121

[4] Zdroj: https://www.forbes.com/advisor/business/soft-skills-examples/

Pripravil: Tím Worki   Foto:  Midjourney